Příští týden představíme strategii pro boj s koronavirem, slibuje Prymula. Nová opatření ale přijímat nebude

oman Prymula. (ČTK)

oman Prymula. | FOTO: ČTK

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) chce příští týden představit novou strategii k boji s nemocí covid-19. Obsahovat bude hlavně zvažovaná opatření v případě dalšího vývoje epidemie a také parametry, kdy by je bylo potřeba zavést. To dnes uvedl na tiskové konferenci. Rovněž chce zveřejňovat data o epidemii v zemi, u kterých to bude možné. Nová opatření ale v následujících dvou týdnech přijímat nebude.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Podle Prymuly je potřeba zastavit narůstající podíl pozitivních testů. Cílem je se dostat k hranici deseti procent. Ve středu to bylo až 15 procent. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je nyní 1,24. 

Nárůst nových případů se ale nepodaří okamžitě zastavit ani při rychlém zavedení přísných opatření. „Zbrzdění je velmi dlouhé. Je to jako plující zaoceánský parník, kdy musíte točit kormidlem hodně dopředu,“ uvedl Prymula. Každé nové opatření se podle něj projeví za sedm až deset dní. 

Cílem přijímaných opatření je podle ministra zdravotnictví zabránit vyčerpání kapacit nemocniční péče. „Kapacity jsou naplněné asi ze 20 procent. Zatím ve většině nemocnic není nutné omezovat elektivní necovidové péče,“ uvedl Vladimír Černý, šéf klinické skupiny ministerstva a předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Podle něj bylo ve čtvrtek hospitalizovaných 1134 pacientů a na jednotkách intenzivní péče leží 192 z nich.

Nejvíce pacientů s covidem leží v nemocnicích v Praze, v Jihomoravském a Středočeském kraji. Vůbec nejvyšší číslo hospitalizovaných má nemocnice v Uherském Hradišti. Nakažených je tam 73 pacientů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]