Příštím prezidentem USA se stane Donald Trump

ČTK

Mike Pence a Donald Trump | FOTO: ČTK

Píše se 19. prosinec 2016 a právě proběhly volby amerického prezidenta. Volba ve Spojených státech je totiž dvoukolová. V prvním kole si Američané zvolili volitele. Mezitím překonal Donald Trump ještě překážku v podobě Ústavního soudu a nařízeného přepočítávání hlasů na základě žádosti kandidátky za Zelené. Nyní volitelé definitivně zvolili prezidenta. Ačkoli mnozí z nich hrozili Trumpovi neposlušností, podařilo se mu získat 270 hlasů a stane se tak novým prezidentem USA. Poslední překážkou už je jen inaugurace včetně složení prezidentské přísahy.

Donald Trump (Republikánská strana) se jeví jako velká naděje pro pravicové Američany a jako velké zklamání pro voliče levicové. Od řady konzervativců se ozvaly pochvalné komentáře k jeho výběru viceprezidenta, ministra zahraničí i ministra obrany, byť zněl pan Trump ve své předvolební kampani např. ve vztahu k válce v Iráku jako typický levicový politik.

Trump nechce, na rozdíl od svého předchůdce Baracka Obamy (levicová Demokratická strana), bojovat proti uhlí, stejně tak nechce dále blokovat obrovský ropovod z Kanady do Texasu a na rozdíl od své rivalky Hillary Clintonové nechce dotovat půl miliardy solárních panelů. Plánuje také razantní plošné snížení daní.

V zahraniční politice je tvrdým odpůrcem proběhlého zrušení sankcí vůči diktátorskému režimu v Íránu (hlásícímu se k nebezpečnému výkladu islámu), který tak nyní může rozvíjet kromě balistických střel také svůj jaderný program. Zároveň chce na rozdíl od Baracka Obamy porazit teroristickou organizaci Islámský stát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner