Přítelkyně novináře Protaseviče Sofia Sapega bude dva měsíce v běloruské vazbě

Sofia Sapega. (flickr.com)

Sofia Sapega. | FOTO: flickr.com

Běloruský režim zadržuje nejen novináře Romana Protaseviče, ale také jeho přítelkyni. Ta s ním letěla v letadle, které běloruské úřady donutily přistát. Teď ji obviňují z trestných činů a chtějí držet nejméně dva měsíce ve vazbě.

Web Openmedia.io píše: „Ruská občanka Sofia Sapega, zadržená v Bělorusku, bude dva měsíce ve vazbě, uvedl její právník Alexander Filanovič pro Open Media. ,Dnes (úterý) byla Sofie vyslýchána. Je podezřelá ze spáchání trestného činu. Bylo zvoleno preventivní opatření – dva měsíce ve vazbě. Místo zadržení podezřelého – vězení KGB, řekl.

()

Podle Filanoviče je případ v rukou Hlavního vyšetřovacího oddělení Vyšetřovacího výboru Běloruské republiky. Poznamenal také, že podepsal dokument o mlčenlivosti a že má v úmyslu navštívit Sapegu v místě jejího zadržení v blízké budoucnosti. Dne 23. května byla Sofia Sapega zadržena společně s běloruským novinářem, bývalým šéfredaktorem opozičního kanálu Telegram Nexta Romanem Protasevičem, během nouzového přistání letu společnosti Ryanair v Minsku.

Protasevič žije v Litvě. V Bělorusku je bloger zařazen na seznam příslušníků teroristických organizací a obviněn z organizování nepokojů a „podněcování sociální nenávisti“ proti vládě.

Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová již dříve informovala, že Sofia Sapega je podezřelá ze ,spáchání řady trestných činů podle několika článků trestního zákoníku Běloruska v období od srpna do září 2020. Tato skutečnost vyšla najevo druhý den po zadržení.‘“

Ruská redakce BBC sdělila: „Ruské úřady kontaktovaly otce Rusky, která letěla s Romanem Protasevičem, a Moskva požádala o konzulární přístup k ní, uvedl v pondělí ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Když už jste zmínil toho běloruského občana, jeho známá s ním také pobývala, jak jsme pochopili, v Minsku, je to ruská občanka. Již jsme kontaktovali jejího otce a naše velvyslanectví požádalo běloruské ministerstvo zahraničí, aby poskytlo informace o naší občance a zajistilo jí konzulární přístup,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Dendiasem (citovala ho agentura RIA Novosti).

Později ruské velvyslanectví v Bělorusku uvedlo, že konzul se setkal s rodiči Sofie Sapegy a doporučil jim právníka. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov odmítl komentovat nucené přistání letadla, které evropští politici označili za únos a letecké pirátství.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]