Tuzemsko, nebo zahraničí? Nejen tyto, ale i další podobné otázky napadnou začínající investory se snahou efektivně alokovat vlastní kapitál. Burza cenných papírů Praha (BCPP) se tváří jako nejdostupnější místo pro uplatnění vlastních schopností a dovedností ze světa investic. Vlivem rozvoje technologií je však stejně jednoduché investovat i na zahraničních trzích. Měla by však sázka na české firmy dostat šanci oproti těm zahraničním?
Pražská burza vznikla v roce 1871 za dob Rakouska-Uherska. Původně se na ní obchodovaly komodity, zejména cukr. Po první světové válce se v Praze obchodovaly výhradně akcie, a to až do jejího uzavření v období protektorátu. Znovu otevřena byla až v roce 1993 po skončení komunistického totalitního režimu trvajícího více než 40 let a po sametové revoluci.
Proč používat pražskou burzu?
Jasným argumentem pro alokaci kapitálu na tuzemském trhu je bezpochyby měnové riziko. Investuji-li na zahraničních burzách, riskuji pohyby měnového kurzu. To sice mohu vykompenzovat pomocí obchodů přes forex (mezinárodní obchodní systém pro směnu základních a vedlejších měnových párů) a tím redukovat ztrátu spojenou s oslabením tuzemské měny, ale málokterý začínající investor chce zabředávat do takových úkonů, a proto jen koupí akcii a drží ji. Na krátkodobý pokles měnového kurzu jsou náchylnější akcie společností vyplácející dividendy, protože pravidelné přerozdělování zisků znamená pravidelnou směnu měn. Dle slov generálního ředitele BCPP Petra Koblice jsou tyto tituly obchodovány v menší míře.
Nepragmatickým důvodem investování v Praze může být snaha o podporu lokálních značek. Kdo by si nekoupil například akcie společnosti vyrábějící oblíbený nápoj Kofola, akcie svého dodavatele elektrické energie ČEZ či poskytovatele internetu a telefonního signálu O2 Czech Republic? Právě u poslední zmíněné společnosti probíhá vytěsňování minoritních akcionářů společností PPF, které na podobně malých trzích rozhodně není výjimkou.
Proč nepoužívat pražskou burzu?
BCPP je největší burzou v České republice a spadá do skupiny rozvojových trhů, tzv. emerging markets. Jedná se o trhy (státy), které se snaží být vyspělými, ale zatím toho dle makroekonomických metrik nedosahují. V těchto ekonomikách je značná míra politického rizika, jež je těžce kvantifikovatelné a nebezpečné. Český trh však spíše než na ekonomickou nevyspělost a velkou míru korupce trpí na svou velikost. Naše ekonomika není příliš velká, tudíž je nutné počítat s možným vytěsněním ze společnosti nebo ovlivňováním rozhodnutí vedení společností politiky, jako je tomu ve firmě ČEZ, kterou vlastní z 69,8 % Česká republika zastoupená ministerstvem financí. Firmy působící primárně na tuzemském trhu mají taktéž omezení v možnostech růstu. Přeci jen se nepočítá, že by Kofola dokázala během roku zdvojnásobit tržby, byť její tržní kapitalizace je pouze 7 133,42 mil. Kč, což je v porovnání se zahraničními firmami působícími na srovnatelně malých trzích opravdu zanedbatelné číslo.
Pražská burza se netěší zájmu zahraničních investorů, protože opravdu není z čeho vybírat. Na primárním trhu se nachází pouze 10 společností, přičemž jejich atraktivita není nikterak vysoká. Možnost výběru kvalitních titulů úzce souvisí s likviditou burzy, tedy s rychlostí přeměny investičního aktiva na hotovost. V tomto BCPP daleko zaostává za ostatními světovými burzami.
*hlavní a paralelní kótovaný trh
**k roku 2021
Má Burza cenných papírů Praha budoucnost?
Celá budoucnost BCPP je závislá na ekonomické situaci v České republice, protože rozhodujícím faktorem pro růst je nejen zisk zahraničního kapitálu, ale taktéž rozšíření nabídky potenciálních investic. Pražská burza nabízí příležitost investovat do malých a středních podniků spadajících na tzv. START market, kde se nachází i populární emise akcií lékárny Pilulka. Pro většinu dnešních investorů jsou společnosti typu start-up lukrativní příležitostí, i přestože s sebou přinášejí vyšší rizika. K zatraktivnění naší burzy by pomohl progresivnější přístup českých start-upů na zahraniční trhy, protože tuzemský trh nenabízí příliš velkou perspektivu.
Rozvoj tuzemského trhu není závislý pouze na nabídce v podobě nově vznikajících společností, ale i na poptávce po službách těchto firem. Na první pohled se zdá, že aktuální situace je pro většinu obyvatel dostačující. Rozhodujícím krokem kupředu by mohla být privatizace České pošty, případně České exportní banky. Obě tyto instituce jsou plně v rukou státu a je jen na politicích, aby se pokusili o změnu, jež je zejména staršími, konzervativnějšími voliči odmítána. Bez vůle politiků privatizovat se vývoj BCPP může na dlouhou dobu zpomalit.
Jak zvýšit atraktivitu pražské burzy?
Investice do tuzemských firem je vhodným začátkem pro nezkušené investory, kteří nechtějí trávit čas dlouhými analýzami zahraničních společností, nebo mají komplikace s porozuměním cizímu jazyku. Zkušenější investor vidí na pražské burze příležitost v dividendových titulech, zejména bankách, jejichž příchozí dividendy nepodléhají měnovým výkyvům na trhu a stávají se tak pro místního investora zajímavějšími. Chceme-li zvýšit atraktivitu místní burzy, musíme se odhodlat k privatizaci některých státních podniků a přetransformovat společnosti s ručením omezeným na akciové společnosti.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.