Příznivci brazilského exprezidenta Bolsonara pronikli do parlamentu a dalších vládních budov

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro (Isac Nóbrega / PR / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons)

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro | FOTO: Isac Nóbrega / PR / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

V Brazílii pronikli příznivci exprezidenta Jaira Bolsonara nesouhlasící s jeho nástupcem Luizem Ináciem Lulou da Silva do budovy parlamentu, ministerstev nebo prezidentského paláce, uvedla v neděli agentury Reuters. Demonstranti vzali útokem také budovu nejvyššího soudu, informuje agentura AFP.

Na fotografiích a záběrech šířících se na sociálních sítích jsou vidět davy lidí v areálu brazilského parlamentu v metropoli Brasília. Některé je zobrazují na rampě vedoucí na střechu budovy, na dalších jsou protestující už údajně v jednom ze sálů. Prezident Lula da Silva se podle agentury Reuters nenachází v metropoli, ale ve státě Sao Paulo.

Bolsonarovi sympatizanti protestují proti návratu levicově orientovaného Luly k moci už od konce října, kdy Lula ve volbách těsně porazil krajně pravicového prezidenta Bolsonara. Demonstranti blokují silnice, zapalují auta a shromažďují se před armádními budovami, kde žádají ozbrojené síly, aby se zapojily, podotkla agentura AP. Úřadu se Lula ujal minulou neděli.

Brazilská policie se dnes pokusila demonstranty před budovou parlamentu rozehnat slzným plynem. Davu se ale nakonec podařilo i přesto prolomit blokádu, kterou zde vytvořily bezpečnostní složky.

Média dávají dnešní událost do souvislosti s útokem přívrženců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na sídlo Kongresu v centru Washingtonu z 6. ledna 2021. Ani oni se nechtěli smířit s jeho porážkou ve volbách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články