Příznivci setrvání Británie v EU posilují. Proti brexitu je i 60 % Čechů

()

Dva průzkumy veřejného mínění v pondělí naznačily, že příznivci setrvání Británie v Evropské unii získali po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové znovu částečně na síle.

Třetí průzkum ale ukázal, že stoupenci brexitu, tedy vystoupení země z EU, nepatrně vedou. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Referendum o setrvání Británie v EU se uskuteční ve čtvrtek.

Podle průzkumu agentury ORB pro list The Daily Telegraph by setrvání země v EU, podpořilo 55 procent dotázaných. Pro vystoupení z EU se vyslovilo 46 procent oslovených.

V průzkumu agentury NatCen bylo pro setrvání země v EU 53 procent a pro brexit 47 procent oslovených.

V průzkumu agentury YouGov pro list The Times, uskutečněném na internetu, ale bylo 44 procent dotázaných pro brexit a 42 procent proti.

V několika anketách z minulého týdne posilovali odpůrci dalšího členství země v evropském bloku. Ve čtvrtek ale Británii šokovala vražda labouristické poslankyně Coxové, která bojovala za setrvání své země v osmadvacítce. Oba tábory poté na tři dny svoji kampaň přerušily.

Podle mnohých analytiků by násilná smrt Coxové, ke které došlo krátce před setkáním s jejími voliči v severoanglickém Birstallu, mohla mít vliv na rozhodování některých Britů, jak hlasovat v referendu.

Proti brexitu jsou i Češi

Aby Velká Británie vystoupila z Evropské unie si nepřejí také tři z pěti Čechů. Opačný názor zastává 22 procent lidí. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

V souvislosti s takzvaným brexitem, tedy odchodem Londýna z unie, se Češi obávají především ekonomických dopadů. Lidé mají strach hlavně ze ztráty pracovních míst a omezení exportu.

Výsledky průzkumu podle rozhlasu ukazují, že vystoupení Británie z evropské osmadvacítky si nepřejí voliči většiny českých parlamentních stran, zejména opoziční TOP 09 a trojice koaličních stran – ANO, ČSSD a lidovců.

Naopak nejsilnější skupina příznivců brexitu je u voličů Úsvitu, komunistů a ODS.

Pokud by se referendum o setrvání v unii konalo v Česku, hlasovalo by podle Medianu pro odchod 49 procent respondentů. Naopak pro setrvání ČR v EU by se vyslovila více než třetina dotázaných, zatímco 12 procent by se referenda nezúčastnilo a zbytek dotázaných nedokázal odpovědět.

Po odečtení odpovědí respondentů vylučujících svou účast v referendu by vyhráli stoupenci setrvání Česka v unii v poměru 59 ku 41.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]