Vláda zakázala návštěvy v nemocnicích, na služební cesty jen s potvrzením a bez rodiny

ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Žádná rozvolnění protiepidemických opatření v Česku nebudou, právě naopak. Vláda obnovila zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče, ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě. Prokázat se budou muset potvrzením od zaměstnavatele nebo objednavatele služby v případě živnostníka. Na služební cesty nebude možné vyrazit s rodinou.  Povoleny jsou cesty do vlastních rekreačních objektů, ale pouze se členy jedné domácnosti. Ministři to oznámili na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání vlády. Nová opatření vstoupí v platnost od páteční půlnoci. Premiér Andrej Babiš (ANO) na brífinku opět nebyl přítomen.

„Jsme asi v nejsložitější situaci za poslední dobu z hlediska vývoje epidemie. Pokud by počet nakažených začal znovu růst, začali bychom s úplně plnými nemocnicemi. Na čísla reagovat musíme. Stejně jako na britskou verzi koronaviru,“ řekl v úvodu tiskové konference ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že to nejlepší, co můžeme nyní udělat, je zůstat doma a omezit sociální kontakty.

Forum 24

„Velkým problémem jsou horská střediska. Za poslední dny došlo k nárůstům v regionech, kam spadají. Naše opatření jsme zaměřili tímto směrem,“ pokračoval Hamáček. Povoleny zůstávají cesty do vlastních rekreačních objektů, avšak pouze pro osoby jedné domácnosti. „Doporučujeme omezit návštěvy v rodinách. Nemůžeme to zakázat, ale žádáme, aby to lidé zvážili. A když už, aby při návštěvách nosili respirátory,“ doplnil ministr Hamáček.

„Byl obnoven zákaz návštěv pacientů ve zdravotnických zařízeních, jedná se o akutní lůžka,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V ostatních případech budou návštěvy povoleny za použití respirátorů a provedení testů.

„Definitivně jsme uzavřeli vleky a lanovky. Platí to nejen pro lyžaře, ale i pro ty, kteří je využívali pro další sportovní vyžití,“ doplnil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Podle něj byl na sjezdovkách chaos.

Kabinet se podle Hamáčka při rozhodování soustředil na omezení mobility obyvatel. Navzdory spekulacím se nerozhodl například vymezit maximální vzdálenost, do které se lze vzdálit od bydliště. Ministr vnitra však nevyloučil, že v budoucnu bude nutné omezit cestování například na okres či kraj. Hamáček vybídl lidi, aby nevykonávali zbytné návštěvy a omezili kontakty. „Nejlepší je zůstat doma,“ řekl. Věří také, že ne všechno musí být napsáno v opatřeních.

YouTube/IVK/ČT

Zatímco ještě ve středu někteří ministři zvažovali návrat žáků posledních ročníků do škol nebo otevření skiareálů, už ve čtvrtek nic z toho neplatilo. „Žádné rozvolňování není vůbec na stole, opak je pravdou. Ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo vnitra a ministerstvo průmyslu předloží návrhy, jak tuto situaci řešit,“ avizoval ve čtvrtek ráno premiér Andrej Babiš.

Babiš potřebu zpřísnění opatření už ve středu vysvětloval naplněností nemocnic i počty nových případů covidu-19. Občané dodržující opatření podle něj mají pocit, že se pravidla nedostatečně vymáhají, oponenti opatření je pak odmítají a nedodržují. Je podle něj nutné zvážit, jak pravidla zpřísnit či lépe vymáhat.

Kabinet tento týden zasedal potřetí. Současná opatření platí od 27. prosince. Pravidla pro volný pohyb, obchod, služby a další aspekty života v Česku odpovídají páté úrovni protiepidemického systému PES, i když index PES se drží dva týdny ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner