Pro Davida Ratha chce státní zástupce 9,5 roku

ČTK

David Rath | FOTO: ČTK

Krajský soud v Praze vynáší rozsudek ve druhé větvi korupční kauzy ve Středočeském kraji. Pro Davida Ratha požaduje státní zástupce Jiří Pražák nejméně 9,5 roku odnětí svobody. Manželům Kottovým navrhuje žalobce shodně 8,5 roku ve vězení. Trojici, kterou žalobce považuje za hlavní postavy kauzy, také navrhuje propadnutí majetku a zákaz výkonu veřejných funkcí. 

Rozhodnutí soudu sleduje v online reportáži server iROZHLAS.cz. Soud hned po zahájení jednání uznal vinu všech obžalovaných včetně bývalého hejtmana, Kottových, Piláta a společností. Nyní čte rozsudek.

Davida Ratha a manžele Kottovy žalobce Pražák viní z trestného činu přijetí úplatku. Pro bývalého středočeského hejtmana pak požaduje maximální možný trest, který trestní zákoník stanovuje na 12 let. Spodní hranici Rathova trestu žalobce nastavil na zmíněných 9 let a 6 měsíců.

V kauze manipulace veřejných zakázek je obviněno celkem devět lidí a osm společností. Kromě zmíněné trojice je obviněn například také ředitel stavební společnosti Metrostav Pavel Pilát. Žalobce pro Piláta požaduje pětiletý trest. Metrostav má podle Pražáka zaplatit 25 milionů korun a deset let má mít zákaz účasti ve veřejných zakázkách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner