Pro ministryni Schillerovou zákazy zřejmě neplatí. A ještě se u toho fotí

Paní ministryně krmí zvířata v zoo.  (Facebook/ Alena Schillerová)

Paní ministryně krmí zvířata v zoo. | FOTO: Facebook/ Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová ve své nekritické fotomodelkovské mánii umístila na facebook fotografii, na níž krmí skrze plot zvíře v zookoutku. Pro případ, že by někdo nepoznal, co to činí a jaký zákaz to právě porušuje, opatřila snímek ještě popiskem: „Krmení daňků. Rodinný Park Mirakulum“. Sdělila tím světu hned několik věcí: Předpisy jsou tu pro jiné, paní ministryně na ně zvysoka kašle. Nedochází jí ani, že když už to dělá, tak se tím aspoň nemá chlubit. A neví ani to, co kdejaký žáček základní školy – že daňci, srnci a tak dál pečivo nesmějí. A taky asi nečte holdingový tisk pana premiéra. Tam se to totiž píše.

Poté, co nás paní ministryně Schillerová před časem obšťastnila videem, na kterém sedí v jedoucím autě nepřipoutaná, si pospíšila opět připomenout, že předpisy či zákazy jsou tu jen pro „prostý lid“. Pro papaláše neplatí. Jízdu bez pásů poté omlouvala tím, že prý si myslela, že řidič jen popojíždí po parkovišti. Vskutku věrohodná výmluva, když každý mohl vidět, jak za oknem rychle ubíhají budovy kolem silnice…

Jaká výmluva přijde teď, můžeme zatím jen odhadovat. Že ten daněk tak dojemně prosil a panáčkoval, až nemohla odolat? To by šlo, roztomilá zvířátka na určitý typ voličů zabírají. Nebo že netušila, že krmení zvířat bývá v zoo zakázáno? To by taky mohlo zabrat. Nevědět, nechápat, případně „něrozumět tomu ako“ je v téhle vládě častým jevem.

Nesporným faktem ale je, že touto jedinou fotkou a stručným textem objasnila Alena Schillerová občanům mnohé. Předně již zmíněné přesvědčení, že coby členka vlády je jakýsi nadčlověk, který se tím, co platí pro všechny ostatní, nemusí unavovat. A co víc, ještě se u toho může vystavovat a všem ukazovat. Jen ať se „chudina u PC“ přece podívá a vezme pěkně na vědomí, že kmán není pán. A dostane-li prostý občan hloupý nápad krmit v zoo zvířata a bude přistižen, nejspíš  bude vyveden, nebo mu aspoň bude domluveno.

()

Kdo si totiž najde web zábavního centra Rodinný Park Mirakulum a rozklikne „Návštěvní řád“, v bodě 10 se dočte: „Je zakázáno dotýkat se zvířat, krmit je (kromě areálu kontaktní zoo, kde je možno zvířata krmit k tomu určeným krmivem).“  Tak to bychom měli. Že to, soudě podle drátěného plotu, asi nebude kontaktní zoo, je myslím víc než zřejmé. A už vůbec to, čím paní ministryně kazí zvířatům zažívání a ohrožuje je na životě, není zmíněné „k tomu určené krmivo“. To ve většině zookoutků a zahrad bývají speciální granule, nikoli zbytky bagety.

Dále tu máme smutný fakt, že dotyčnému zábavnímu parku dělá Alena Schillerová svou fotkou poměrně značnou – a bohužel nelze říct, zda zaslouženou či ne – ostudu. Budí totiž dojem, že vedení parku, pokud o tom vědělo, tiše souhlasí s tím, že pro papalášské návštěvníky platí jiná pravidla než ta, která má ve svém řádu a která musí dodržovat všichni ostatní. A že jako chovatelé dokonce naprosto nezodpovědně dovolí, aby ministryně v zájmu svého politického píár cpala zvířatům poživatiny, které jim zcela prokazatelně škodí. Ostudu bohužel mají tak jak tak, ale pokud se to dělo bez jejich vědomí, měli by mít odvahu se dodatečně ohradit.

Další z řady věcí, kterou nám ona fotografie sděluje, je pak skutečnost pro každého dospělého poměrně zahanbující, a sice, že neví ani tolik, co každý skautík nebo poučenější školní dítě. A taky asi nečte dost pozorně tisk z holdingu pana premiéra Babiše. Už před pár lety totiž vyšel v iDNES odstrašující článek s titulkem: „Krmení pečivem může lesní zvěř zabít, srnec z Kunratic na to doplatil.“ A v něm se mj. psalo: „Mnozí z nich však netuší, že by některé věci zvířata požívat neměla a třeba pečivo je může dokonce zabít. Právě ono se stalo osudným i srnci, který ve středu pošel v pražské záchranné stanici pro volně žijící živočichy.“

V diskuzi pod facebookovým statusem na to „hlas lidu“ patřičně reaguje. Například komentářem: „Dobrý den, krmením daňkům ubližujete a můžete je zabít. Podobně jako dojením státního rozpočtu ubližujete těm seniorům, na které tato roztomilá fotečka míří.“

Co nám tedy v tuto chvíli zbývá? Doufat ve dvě věci: že tuhle nabubřelou vládu pošlou voliči na podzim do zaslouženého zapomnění a že to pečivo aspoň nebylo z Penamu.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]