Pro Prahu je důležité, aby se COVID-19 nedostal do domovů pro seniory

Pražský primátor Zdeněk Hřib. (youtube)

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | FOTO: youtube

Ve čtvrtek ráno jednali zástupci pražského magistrátu s ředitelkou pražské hygienické stanice Zdeňkou Jágrovou o dalších opatřeních proti šíření koronaviru. Nová opatření se týkají zejména základních škol, domovů pro seniory a venkovních akcí, informoval server Seznam Zprávy.

Praha se s hygieniky dohodla na testování pracovníků v domovech pro seniory. Situaci ale komplikuje vyčerpaná kapacita pražských laboratoří, ze kterých se pouze dvě vyjádřily kladně ke zřízení dalších testovacích míst.

„Z mého pohledu to vnímám tak, že jejich kapacity už jsou na hraně. Ke zpřehlednění a zrychlení testování Pražanů určitě přispěje i námi připravovaná interaktivní mapa testovacích kapacit jednotlivých laboratoří, aby lidé s příznaky a žádankou od lékaře či hygieny věděli, kde je nejmenší fronta. Mapu připravujeme a bude už brzy k dispozici na webu Praha.eu,“ říká pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Pro Prahu je důležité, aby se COVID-19 nedostal do domovů pro seniory. Jedná se o ohroženou skupinu, pro kterou je nákaza smrtící. Brzy by také nastala situace ohledně nedostatku nemocničních lůžek. Zamezení šíření nákazy by měla zajistit nová testovací místa. Primátor a vystudovaný lékař upozorňuje, že pro tuto skupinu by nákaza COVID-19 mohla být fatální.

Stát slíbil respirátory pro učitele. Kde jsou?

Snaha o zamezení šíření nákazy COVID-19 se zaměřuje i na školy, kde se má rozšířit nošení roušek ve všech vnitřních prostorách. Výjimku tvoří žáci prvního stupně.

„Na základě našeho dnešního jednání pražská hygienická stanice zvažuje zavedení roušek ve všech školách kromě prvních stupňů základních škol. To znamená, že by je žáci druhého stupně základních škol, všech středních i vysokých škol museli nosit nejen ve společných prostorách, ale i ve třídách,“ popsal Zdeněk Hřib.

Bezpečnou situaci ve školách, které se nacházejí v oranžovém regionu, mělo vyřešit dodání respirátorů pro učitele. Informoval o tom ministr školství Robert Plaga (ANO), který oznámil, že chce pro učitele z těchto oblastí 620.000 respirátorů. „Zatím nemáme na skladu respirátory nabízené ze státních hmotných rezerv pro učitele od ministerstva školství. Nemáme nyní zpětnou vazbu o tom, kdy to projedná vláda,“ popsal Hřib. O návrhu měla vláda jednat ve středu.

K situaci se na Twitteru vyjádřil i Petr Fiala (ODS). „Musíme zajistit, aby školy zůstaly otevřené. Je ale potřeba postarat se o učitele, aby byli v bezpečí. Proto požadujeme, aby učitelé dostávali roušky a respirátory.“

Omezení se týká i akcí pod širým nebem

Kromě škol by měla být povinnost nosit roušku i na všech venkovních akcích, které přesáhnou kapacitu 100 lidí. Jde zejména o venkovní koncerty a demonstrace. Toto konkrétní opatření by ale mělo být uvedeno v platnost až s určitým zpožděním, aby měli organizátoři dostatek času na uzpůsobení.

„Předpokládám, že tato opatření budou oznámena veřejnosti s dostatečným časovým předstihem tak, jak je to u pražské hygienické stanice zvykem, a aby lidé měli čas se připravit. Tato opatření nyní považuji za minimum, co v současné chvíli můžeme ve spolupráci s hygienou v Praze dělat, aby hygiena v nadcházejících dnech nemusela přijít ještě s přísnějšími nařízeními,“ uvedl primátor.

Situaci v Praze okomentoval Zdeněk Hřib i na Twitteru: „Nechci vám nalhávat, že je všechno v pořádku (od toho máme vládu). Není. Čísla za poslední dny jsou opravdu varovná a trend naznačuje, že brzy bude ještě hůř. Vyzývám proto všechny Pražany k co největší ohleduplnosti, nošení roušek, dodržování hygieny a rozestupů.“

Finální podobu opatření se hygienici chystají vydat ve čtvrtek po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]