Pro sázkové kanceláře je Babiš až třetím v pořadí. Prezidentskou volbu by zvládl jen v prvním kole

Ilustrační foto (Pavel Šmejkal, FORUM 24)

Ilustrační foto | FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Podle aktuálního průzkumu agentury Ipsos by první kolo prezidentských voleb nyní vyhrál Andrej Babiš. Do druhého kola by ho následoval Petr Pavel, který má ovšem pouze minimální náskok před Danuší Nerudovou. Sázkové kanceláře však mají na situaci před bojem o Hrad lehce odlišný pohled.

Například bookmakeři Tipsportu v předsedovi hnutí ANO favorita na prezidenta nevidí. Přestože ještě v červenci, kdy nebylo jasné, zda se Babiš voleb vůbec zúčastní, se přední česká sázková kancelář s tehdejším průzkumem Ipsosu shodovala, nyní se v některých aspektech různí.

()

Je však třeba sledovat rozdílné kurzy, které jsou vypsány, protože se nejedná pouze o jednoduchou nabídku takzvané společenské sázky. Zatímco první kolo by Babiš zvládl jak podle průzkumu, tak z pohledu bookmakerů, celkové výsledky prezidentských voleb jsou něco zcela odlišného.

Expremiér je například podle sázkové kanceláře s kurzem 1,5:1 jasným favoritem 1. kola. Na generála Pavla si lze vsadit v kurzu 4,9:1, na bývalou rektorku Mendelovy univerzity pak v poměru 5,5:1. Na Babiše lidé prosázeli pro první kolo souboje o Hrad již téměř půl milionu korun, na Petra Pavla bylo vsazeno zatím zhruba 75 tisíc korun.

Na celkové vítězství v klání o novou hlavu státu bylo vsazeno na šéfa nejsilnější opoziční strany již skoro 13 milionů korun, u Petra Pavla to je necelých osm milionů a u Danuše Nerudové přes 3,5 milionu korun. Tyto sumy ovšem nekorespondují s kurzy. Bookmakeři zkrátka zřejmě ve vítězství Andreje Babiše věří méně než sázející.

()

Nejmenší kurz totiž stále drží Petr Pavel v poměru 2,45:1, v těsném závěsu je Danuše Nerudová s kurzem 2,75:1 a pomyslné třetí místo patří Andreji Babišovi, na nějž si jako na nového prezidenta lze vsadit v poměru 3:1.

Je tedy zřejmé, že postup do druhého kola prezidentské volby vůbec pro Babiše neznamená jasné vítězství v boji o Hrad.

Prezidentské volby 2023

    • V prvním kole prezidentských voleb zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel se ziskem 35,40 procent hlasů. Druhý skončil bývalý předseda vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Od voličů dostal 34,99 procent hlasů.
    • Druhé kolo prezidentských voleb odstartovalo v pátek ve 14 hodin. Novou hlavu státu bychom měli znát ještě v sobotu v podvečer.
    • Na webu vám během voleb nabízíme kompletní zpravodajský servis.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články