Babiš je podle sázkových kanceláří nově outsiderem v boji o Hrad

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Profimedia

Lednové prezidentské volby budou dramatické nejen pro kandidáty o post hlavy státu, veřejnost, která hledá důstojného prezidenta, ale i pro sázkaře. Ještě na konci července se totiž zdálo, že je o favoritech rozhodnuto. To se však v půlce října rozhodně nedá zopakovat. Převážně okolo Andreje Babiše se totiž „děly věci“.

Na sklonku července byl expermiér například pro Tipsport mírným favoritem s kurzem 2,4:1, na generála Pavla šlo vsadit v kurzu 2,6:1, třetí v pořadí byla Danuše Nerudová s kurzem 8:1. Objevovala se i jména premiéra Petra Fialy, ministra vnitra Víta Rakušana či senátorů Marka Hilšera a Pavla Fischera. Svou kandidaturu ohlásil šéf odborářů Josef Středula (15-16:1) či kontroverzní podnikatel Karel Janeček (45:1).

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Sázky na budoucího prezidenta jsou už teď nejvýraznější politickou sázkou v nabídce Tipsportu, a to do voleb ještě pár měsíců zbývá,“ sdělil před časem deníku FORUM 24 Pavol Boško, bookmaker a specialista na politické sázky.

Po čtvrt roce se ovšem situace celkem radikálně změnila. Favoritem na prezidentskou funkci je u sázkových kanceláří přesvědčivě Petr Pavel s kurzem 2,1:1, stříbrnou pozici drží Danuše Nerudová s 4:1 a třetí je teprve předseda hnutí ANO Babiš s kurzem 5:1. Odborářský šéf Středula má 8:1, Karel Janeček 75:1.

Objevují se i nováčci jako Martin Stropnický (16:1), Alena Schillerová (35:1) či Karel Havlíček (40:1). Ti se podle mnoha politologů připravují na situaci, kdy by Babiš kandidaturu na Hrad neoznámil.

Šance může změnit drobnost

„Každá maličkost šance jednotlivých kandidátů ovlivňuje, a má proto dopad i na kurzy. Při stanovení kurzů vychází bookmaker z mnoha zdrojů,“ vysvětluje Boško. „Důležitým faktorem jsou samozřejmě předvolební průzkumy, které ukazují, jestli jsou odhady expertů a modely vývoje přesné, zda správně identifikují trendy. Pochopitelně se snažíme zachytit veškeré informace z médií. Jedna velká kauza může úplně změnit situaci,“ dodává.

()

Jedna věc jsou však kurzy, na něž sázkaři reagují, a pak samotné podané tikety. „Zatím nejvíc je vsazeno na Andreje Babiše. Nutno podotknout, že je v nabídce kurzů také nejdéle. Sázky jsou už teď za několik milionů korun, 41 % aktuálně na Babiše, 22 % na Petra Pavla a 10 % na Josefa Středulu,“ vysvětluje bookmaker Tipsportu.

„Je ale dobré dodat, že je pořád ještě brzy. Většina sázkařů si nechce vsadit půl roku dopředu, vzdát se své stovky nebo tisícikoruny na tak dlouhou dobu, a pak jen dlouhé měsíce čekat, jestli to vyjde,“ dodává Pavol Boško.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články