Pro Válkovou to nekončí. Jejím odvoláním by se mohla zabývat i Sněmovna

Eric Drooker

Helena Válková (ANO) sice ve čtvrtek ustála hlasování o odvolání z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva, jenže stále nemá vyhráno. Jejím spoluautorstvím na článku s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem by se nyní mohla zabývat i Sněmovna. Návrh na zařazení mimořádného bodu plánuje předložit šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Jsme zemí, která se proslavila hájením lidských práv po celém světě. Je ostudné, že jsou teď na vládě zastupována osobou bez morálního kreditu a schopnosti sebereflexe, paní Válkovou. S tímto stavem se nehodlám smířit a zařadím bod o jejím setrvání na jednání sněmovny,“ uvedla na twitteru.

 

Ještě minulý týden byla přitom Válková i nominantkou prezidenta Miloše Zemana na ombudsmanku. Po zveřejnění kauzy se ale rozhodla kandidatury sama vzdát. Jako jediný důvod současně uvedla tehdejší členství v komunistické straně. Že by představoval samotný článek jakoukoliv překážku, ale opakovaně odmítla.

„Teď je už ale pocit trapnosti při sledování činů a výroků profesorky Válkové nesnesitelný,“ reagoval další z členů Rady právník Tomáš Němeček. Na konci minulého týdne tak dal kolegům na výběr buď Válková, nebo se „odporoučí“ on sám. A jak slíbil, tak ve čtvrtek večer učinil. Poté, co obdržela poslankyně hnutí ANO podporu většiny zbylých členů, spolu s kolegou Hubertem Smekalem z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity oznámili své odstoupení.

A zda se nyní podaří nasbírat Adamové dostatečný počet hlasů na zařazení bodu, by se mohlo ukázat již v příštím týdnu, kdy letos poprvé zasedne Poslanecká sněmovna. Potřebná 101 se bude přitom hledat o to obtížněji, když vezmeme v potaz, že je Válková zároveň poslankyní hnutí ANO, které drží společně s ČSSD vládní většinu podpořenou komunisty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]