Pro výhrůžky není místo, vysvětlil německý ministr zahraničí svému čínskému protějšku

Německý ministr zahraničí Heiko Maas a jeho čínský protějšek Wang I (Ministerstvo zahraničí SRN)

Německý ministr zahraničí Heiko Maas a jeho čínský protějšek Wang I | FOTO: Ministerstvo zahraničí SRN

Německý ministr zahraničí Heiko Maas se na dnešním setkání se svým čínským protějškem v Berlíně jasně zastal Česka. Výhrůžky kvůli cestě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan ostře odsoudil i předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Čínský ministr zahraničí Wang I pokračoval ve svém vměšování do diplomatických vztahů České republiky, když dnes v Berlíně prohlásil, že předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil svou návštěvou Tchaj-wanu „překročil červenou čáru“. Na to mu německý ministr zahraničí Heiko Maas odpověděl, že pro výhrůžky ve vztazích založených na respektu není místo.

„Včera jsem se spojil se svým českým kolegou, kde se vyskytl konflikt kvůli návštěvě předsedy českého Senátu na Tchaj-wanu. Na poli zahraniční a bezpečnostní politiky stojíme v Evropě bok po boku, k našim mezinárodním partnerům přistupujeme s respektem a totéž očekáváme i z druhé strany a pro výhrůžky tady není místo,“ zdůraznil Heiko Maas.

Spolkový ministr zahraničí Heiko Maas se Česka zastává na záznamu v čase 28:30.

Přímo Miloše Vystrčila se předtím zastal i předseda zahraničního výboru Bundestagu Norbert Röttgen. „To, že čínský ministr zahraničí během své návštěvy Německa vyslovuje výhrůžky proti členské zemi EU a osobně proti členovi parlamentu, není jen diplomatický lapsus, ale i znevážení demokracie,“ odmítl způsoby čínského ministra zahraničí. Dodal, že země EU tzv. politiku jedné Číny uznávají, zdůraznil však, že návštěvy Tchaj-wanu přesto musejí být možné. „Tchaj-wan není žádný bílý flek na mapě,“ dodal v narážce na snahu Číny zmíněný nezávislý ostrov izolovat.

Čínský ministr zahraničí během své návštěvy v Německu pohrozil Miloši Vystrčilovi, že za svou návštěvu Tchaj-wanu „zaplatí vysokou cenu“.

Čína považuje demokratický Tchaj-wan, který se v roce 1949 oddělil od pevninské Číny, za svou odpadlickou provincii, a nikoli za nezávislý stát, a pokouší se jej mezinárodně izolovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]