Pro Zemana je polské hovězí nepodstatná bulvární kauza, na niž se zapomene

Prezident Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Od našich polských sousedů se do republiky dostalo 300 kilogramů zkaženého hovězího masa. Vznikla panika, protože nebylo jasné, jaké nebezpečí může tato potravina způsobit, zda se dostala až na stoly strávníků a pokud ano, kde tomu tak bylo. Zdraví totiž není něco, s čím by si chtěl rozumný člověk zahrávat. Pro Miloše Zemana ovšem není alarmující zpráva o další ohrožující potravině z Polska nic jiného než pouhá z prstu vycucaná hloupost.

Za posledních deset let prokázala Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinová inspekce přes 130 závadných potravin z Polska, které různě závažně poškozovaly českého spotřebitele. Jednalo se o špatné značení na výrobcích, šizení ingrediencí, ale také salmonelu nebo červa svalovce. Tedy nic, nad čím by se dalo jen tak mávnout rukou.

2015 – Máslo - Výrobek obsahoval méně mléčného tuku, než bylo uvedeno na obale a než je stanoveno pro máslo v příslušném právním předpise. ()

To by ovšem nebyl náš současný prezident, aby neměl legraci i z informace, která může ve svém důsledku někomu ochránit jeho zdraví. Když se totiž Zeman k tématu „polské hovězí“ dostal v Týdnu s prezidentem, označil ho za nedůležité. „Za několik dní, maximálně týdnů, to pomine a už o tom nebudeme vědět,“ sdělil svému zpovědníkovi Jaromíru Soukupovi, který měl tendenci hodit odpovědnost na ministra zemědělství Tomana, kterého nemá rád od doby, kdy mu odmítl přijít do pořadu Aréna JS.

Zeman ovšem nehodlal na kritiku svého politického kamaráda nijak reagovat a téma polského masa uzavřel. Před tím však ještě stačil vzpomenout kauzu technické soli v potravinách z Polska a označil ji za vycucanou z prstu. S tím by jistě nesouhlasil každý, kdo před lety zkoumal vzorky a chemikálii na údržbu komunikací v masných  výrobcích, pečivu nebo třeba rybích konzervách skutečně našel.

Prezident ovšem opět vsadil na to, že mu nebude konferenciér TV Barrandov nijak odporovat a divák této prohradní televizky se raději nechá oklamat slovy hlavy státu místo toho, aby si hledal reálné informace.

Je jasné, že jediný, o jehož zdraví má Miloš Zeman starost, je pouze on sám. Je to i pochopitelné, každý starší člověk s tak závažnými problémy musí myslet především na to, jak se cítit co nejlépe. To však neznamená, že by měl bagatelizovat problémy, které mohou přinést závadné potraviny, které k nám míří z Polska v hojném počtu a mohou ohrožovat na zdraví naše občany.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]