S čím jel Volodymyr Zelenskyj do Washingtonu? Jaké jsou perspektivy ruské armády na Ukrajině a jaká budoucnost čeká režim Vladimira Putina? Na Radiu Svoboda o tom mluvila publicistka a spisovatelka Julia Latynina, která situaci dlouhodobě sleduje a komentuje.
Julija Latynina říká, že nedokáže přesně určit, co si Zelenskyj předsevzal, ale v zájmu ukrajinského vedení teď je přesvědčit Ameriku, aby nejen zadržovala Putina a poskytla dostatek zbraní k jeho zastavení na stávajících hranicích, ale pomohla s vyhnáním Putina z Donbasu a Krymu. Také aby Spojené státy umožnily převrat v Moskvě, aby se s Putinem jako historickým fenoménem nadobro skoncovalo.
„Když se teď podíváte na mapu, Putin už ustoupil z Chersonu, protože ho nedokázal udržet – byla to strategicky neudržitelná pozice. Ze stejného důvodu je nepravděpodobné, že by se mu podařilo udržet svůj pověstný pozemní koridor na Krym. Když se podíváte na mapu – je to takové sto kilometrů hluboké střevo, které HIMARSY už téměř prorážejí a brzy ho prorazí i dalšími prostředky dodávanými na Ukrajinu. Podle toho to chápe i ruská armáda, a proto se snaží předstírat, že se nyní chystá zaútočit z Běloruska, ale ve skutečnosti už kope obranná opevnění u Perekopu,“ soudí Latynina. (Perekop je městská osada na Perekopské šíji spojující poloostrov Krym s ukrajinskou pevninou, pozn. red.) Autorka soudí, že „průlom tohoto střeva je především otázkou počasí“, i když se obává, že počasí se do jara nezlepší.
Jak bude Rusko dál postupovat? Komentátorka se domnívá, že nejhorší variantou by bylo, kdyby Putin provedl dodatečnou mobilizaci. Nyní zjevně zamýšlí přeměnit armádu zpět ze smluvní armády zase zpátky na armádu sovětského typu, čímž by zničil všechny stopy po někdejším pokusu ozbrojené síly reformovat. Tak to bylo navrženo na kolegiu ministerstva obrany.
„V souladu s tím pak ani není třeba příměří, podle mého názoru je to nyní Putinův strategický sen, který zní: k čertu s příměřím, k čertu s hromaděním sil, budu trvale sedět na Donbasu a na Krymu, budu střílet rakety na Ukrajinu, budu postupovat. V Donbasu postoupil za dva měsíce o dva kilometry, za měsíc ztratil 10 tisíc lidí, za kilometrový postup dokonce více. Takže může ztratit víc, může ztratit míň, může zmrazit konflikt, jako byl zmrazen konflikt na osm let po roce 2014,“ popisuje Julia Latynina Putinovu taktiku zdržovací války.
Uvnitř Ruska Putin tvrdí, že se brání proti NATO, ale nejdůležitější pro něj je udržet si moc. Bude vyhrožovat jadernými zbraněmi a z Ruska udělá jakýsi obrovský Hamás. Toto hnutí také oficiálně hlásá, že se chystá vymazat Izrael z povrchu zemského, ale ve skutečnosti jen občas vystřelí nějaké rakety.
„A to je samozřejmě katastrofa pro svět, velmi velký problém pro Ukrajinu, naprostá katastrofa pro Rusko. Podle toho lze tomuto scénáři zabránit jedině tím, že se Ukrajině dá spousta zbraní,“ shrnuje to publicistka. Nevíme tedy přesně, proč jel Volodymyr Zelenskyj do Ameriky, ale hlavním strategickým cílem cesty mohla být snaha přesvědčit Spojené státy, že investice do ukrajinských zbraní je investicí do světové bezpečnosti. „To je to jediné, co může Putina zničit a zabránit takovému scénáři,“ uzavírá ruská novinářka.