Probíhá další opoziční demonstrace v Moskvě, tentokrát povolená

(https://twitter.com/RFER)

(ct24.ceskatelevize.cz) V ruské metropoli se koná povolená demonstrace za spravedlivé volby. Ministerstvo vnitra odhadlo počet účastníků na dvacet tisíc, dobrovolnická organizace aktivistů Bělyj sčjotčik na téměř padesát tisíc. Opoziční politička Ljubov Sobolová, kterou úřady odmítly zaregistrovat jako kandidátku do zářijových voleb do moskevského sněmu, oznámila na sociálních sítích, že ji policie zatkla ještě před demonstrací.

„Domovní prohlídka ve středisku sbírání podpisů, na demonstraci nepřijedu,“ napsala na Twitteru právnička Sobolová, která je spolupracovnicí Alexeje Navalného, hlavního oponenta Kremlu.

Na moskevskou Sacharovovu třídu přišly znovu protestovat tisíce lidí proti vyloučení opozičních kandidátů z voleb do moskevského zastupitelstva, naplánovaných na 8. září. Podle ruských médií mnoho lidí ještě čeká u bezpečnostních rámů na kontroly, které postupují pomalu.

Jde o čtvrtý protest v řadě. Na rozdíl od dvou předchozích demonstrací, které úřady nepovolily (27. července a 3. srpna), se radnice tentokrát rozhodla mítink tolerovat, stejně jako ten první (20. července). Úřady ale organizátory důrazně varovaly před porušením dohodnutého scénáře a pokračováním protestů v centru metropole.

Mnoho stoupenců vězněného opozičního vůdce Navalného má totiž v úmyslu zorganizovat po skončení akce „pokojnou procházku městem“, na kterou se už radniční povolení nevztahuje. Moskevská policie v pátek varovala, že tvrdě zasáhne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]