Rusko se chlubí, že jako první vyvinulo vakcínu proti koronaviru způsobujícímu nemoc covid-19. Právě se chystá masové nasazení do praxe. Řada vědců má pochybnosti o tom, že první ruská vakcína Sputnik V je dostatečně ověřena všemi fázemi testů, ale vedení země v Moskvě už nechce na nic čekat a očkovat se začne. Jenže se pro mnohé možná objevila jistá nepříjemná okolnost.
Po očkování je třeba ještě nějakou dobu nosit masku, omezit kontakty a hlavně – na 42 dní omezit konzumaci alkoholu. Uvedla to místopředsedkyně ruské vlády Taťána Golikovová. Podle ní je nutné zajistit, aby se naočkovaná osoba nenakazila koronavirem dříve, než bude mít plnou imunitní reakci.
„Očkování je dvoufázové, opakuje se po 21 dnech, takže během všech 42 dnů je nutné dodržovat následující bezpečnostní opatření – zdržet se návštěv míst s velkým počtem lidí, nosit masku a dodržovat hygienu, minimalizovat kontakty, dodržovat společenskou vzdálenost, omezit užívání alkoholu a drog, které potlačují imunitní systém,“ uvedla Golikovová na briefingu v budově vlády.
Bude to tedy hned dvojnásobná zkouška. Jednak důvěra v něco, co není ještě vyzkoušené podle běžných standardů, a pak ještě abstinence.
Podle oficiálních zpráv už na tom prý Rusové nejsou s pitím tak zle. V roce 2019 bylo zveřejněno, že za předchozích osm let se spotřeba alkoholu na hlavu snížila z 18 na devět a půl litru. „V Rusku je dnes spotřeba alkoholu přesto stále kriticky vysoká,“ poznamenal tehdy Sultan Chamzajev z organizace Střízlivé Rusko. V roce 2018 následkem pití alkoholu zemřelo na padesát tisíc Rusů. To bylo o třetinu méně než v roce 2010. Jenže i když klesá počet úmrtí v důsledku dlouhodobého pití, přibývá úmrtí na následky otravy. Za prvních osm měsíců letošního roku takto zemřelo šest tisíc lidí. To jsou ovšem oficiální čísla. Je otázka, kolik alkoholu se v zemi pálí načerno.
Faktem je, že u nás to očkovaní také nebudou mít jednoduché, údajně už jsme Rusy ve spotřebě alkoholu předběhli. „Zatímco v Česku na osobu připadne ročně 11,6 litru čistého alkoholu, v první Litvě jde o 12,3 litru, ve druhém Rakousku o 11,8 litru a ve třetí Francii o 11,7 litru. Sousední Německo se umístilo na desáté příčce se spotřebou 10,9 litru čistého alkoholu na osobu ročně. Polsko skončilo dvanácté s 10,6 litru, Slovensko patnácté s 9,7 litru.“ (Novinky.cz)
Zřejmě se po nemilém zjištění zase o něco víc rozšíří konspirační teorie, že se po vakcíně degeneruje a jejím cílem je vyhubit lidstvo.