Problém při vyjednávání o vládě: Zeman odmítá kandidáta ČSSD na post ministra

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Již několik dní se spekuluje o možném obsazení příštího kabinetu, o němž bude s trestně stíhaným premiérem v demisi Andrejem Babišem znovu vyjednávat sociální demokracie. Hnutí ANO jí chce přenechat mj. vedení ministerstva zahraničí nebo vnitra. Na jednom z nich by se šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi líbil europoslanec Miroslav Poche. Podle exkluzivních informací z Pražského hradu, které má deník FORUM 24 k dispozici, je to ale pro prezidenta Miloše Zemana kandidát naprosto nepřijatelný.

Zdroj obeznámený s děním na Hradě uvedl, že pro prezidenta je Poche nepřijatelný pro jeho skandální minulost. V tomto případě se jedná o problém s financováním sociální demokracie. Aféra se stala v roce 2010 a současnému europoslanci téměř zničila kariéru. Poche působil také v orgánech společností Trade Centre Praha, Pražská energetika, Pražské služby a Kolektory Praha. Těžko ale můžeme věřit tomu, že by hlavu státu podobná věc reálně zajímala ve chvíli, kdy se chystá podruhé jmenovat premiérem trestně stíhaného člověka.

Jak se ovšem o Miloši Zemanovi známo, mnohem důležitějšími a vážnějšími důvody pro možné nejmenování zmiňovaného politika ministrem, jsou osobní animozity. Zdroj z Pražského hradu deníku FORUM 24 řekl, že „vyloženě nepřátelské postoje“ Miroslava Pocheho jsou problém.

Europoslanec v prezidentských volbách podpořil Pavla Fischera a později Jiřího Drahoše – a jak se ukázalo například na sjezdu ČSSD, podobné věci Zeman rozhodně nezapomíná a neodpouští.

„Poche si žádá trafiku, protože příští rok končí v Evropském parlamentu. A to opravdu není vůbec žádná kvalifikace pro vedení jakéhokoliv ministerstva. Ve vládě mají být odborníci, ne trafikanti,” řekl zdroj.

Bude jistě zajímavé sledovat, zda bude Zeman, pokud taková situace nastane, opět svévolně nakládat s ústavou. Prezident republiky totiž podle ní jmenuje ministry na návrh předsedy vlády. Nyní se ale opět dostáváme do situace, kdy si přímo volená hlava státu vynucuje vliv na sestavování kabinetu, který jí nepřísluší.

Právě v této době potřebujeme svobodná média. Podpořte deník FORUM 24 a Revue FORUM nákupem předplatného ZDE. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]