Problém sílí. Už téměř 2000 lidí požadují, aby Agrofert nedostával peníze z českého rozpočtu

Český premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Český premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš je obmyšleným majitelem holdingu Agrofert, který už několik měsíců nedostává dotace z rozpočtu Evropské unie. Jenomže to neznamená, že firmě peníze nepřicházejí – jsou totiž vypláceny z rozpočtu České republiky. Češi si tak platí podnikání svého předsedy vlády. Pokud s tím také nesouhlasíte, můžete se ZDE připojit k petici.

Zmiňovaná petice vznikla původně jako článek deníku FORUM 24. Vzbudil však pozornost velkého množství lidí, a tak jsme se rozhodli umožnit občanům, aby se ke vzkazu připojili. A co v textu stojí?

„Pane premiére, kdy občanům vysvětlíte skutečnost, že po zastavení evropských dotací dostávají firmy z Vašich svěřenských fondů dál dotace z rozpočtu České republiky? Kdy tento penězovod k firmám, z nichž máte jako jediná osoba zisk, zastavíte?“

Problém s dotacemi, které kvůli střetu zájmů Andreje Babiše zkoumá Evropská komise, byl znovu připomenut díky reportáži německé veřejnoprávní televize ZDF. Ten nejzásadnější problém ovšem spočívá v tom, že ač problém trvá, Babišova firma dostává peníze, na které nemá názor – protože premiér soustavně porušuje finanční nařízení EU.

TEXT PETICE:

Díky reportáži německé televize ZDF o zneužívání evropských prostředků politiky východoevropských zemí, byla znovu připomenuta podstatná skutečnost, kterou česká média příliš nezaznamenala. Zatímco Evropská komise zastavila vyplácení dotací pro Agrofert, tak český stát firmě tyto dotace nadále posílá. Evropské dotace totiž plynou ke svým příjemcům skrze úřady jednotlivých států a EU je pak proplácí.

Jestliže holding Agrofert ze svěřenských fondů předsedy vlády Andreje Babiše tyto dotace nadále pobírá, tak je v plné výši hradí čeští daňoví poplatníci. Vyplácení dotací, které Evropská unie zastavila, je problematické jak z etického hlediska, tak zřejmě i z hlediska zákonného. Klíčovým problémem ale je, že předseda vlády je beneficientem svěřenských fondů, které spravují Agrofert, a jejich faktickou ovládající osobou.

Proto je na místě se na předsedu české vlády obrátit s tímto vzkazem:

Pane premiére, kdy občanům vysvětlíte skutečnost, že po zastavení evropských dotací dostávají firmy z Vašich svěřenských fondů dál dotace z rozpočtu České republiky? Kdy tento penězovod k firmám, z nichž máte jako jediná osoba zisk, zastavíte? 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]