Problémem senátora Valenty není jen střet zájmů, ale ruská žumpa jménem Parlamentní listy

Podnikatel v hazardu, majitel Parlamentních listů a bývalý senátor Ivo Valenta (ČTK)

Podnikatel v hazardu, majitel Parlamentních listů a bývalý senátor Ivo Valenta | FOTO: ČTK

Senátor Ivo Valenta je podle Transparency International ve střetu zájmů. Ovládá totiž společnost OUR MEDIA, do které patří regionální televize TV Brno 1 a další. Jakkoli to Valenta odmítá, tak věc je celkem jasná a Transparency International dělá správnou práci. Není také žádné překvapení, že Valentu netrápí porušování zákona. Je to obrázek jeho charakteru.

Ještě výmluvnější a ještě horší je ale jiná věc, která sice zákonu neodporuje, ale je ještě asi tak stokrát nemorálnější a odpudivější. Valenta je většinový vlastník Parlametních listů a dalších webů, které permanentně šíří lži, dezinformace, názory extremistů a estébáků. Vedle Parlamentních listů, jde třeba o euportal.cz nebo freeglobe.cz. Je to prostě provozovatel té nejhnusnější ruské žumpy na českém internetu, která se výrazně podílí na prohlubujícím se rozvratu české společnosti, na ruské hybridní válce proti západním demokraciím a tím výrazně přispívá k udržování oligarchy Andreje Babiše u moci.

Výmysly typu „Nikdo nám nediktuje, co máme psát“, na tom nic nezmění, stejně jako manipulativní tvrzení o tom, že dávají prostor všem. Taková editoriální politika znamená, že každý extremista může publikovat svůj názor. A lež, to je v dnešní době také názor, alespoň podle médií tohoto typu. Parlamentní listy navíc pasují některé osoby do vymyšlené pozice odborníků. Dezinformátor Petr Žantovský je „mediální odborník“, estébák Martin Koller zase „bezpečnostní analytik“. Což je asi taková pravda, jako že Vlastimil Vondruška je historik. Jedná se o asociální médium, které na sebe váže všechny odpůrce polistopadové demokracie a frustrované příznivce někdejší zločinecké diktatury.

Fakt, že provozovatel tohoto odporného hnoje patří do senátorského klubu Občanské demokratické strany, je proto velký problém a je čas se proti tomu ozvat.

Senátor Valenta by neměl být součástí senátorského klubu ODS nejen proto, že střet zájmů je skandální záležitost a jedna z forem korupce. Neměl by tam být proto, že vlastní média, která jsou nedemokratická, proruská, dezinformační a nebezpečná. Spoluprací s Valentou je největší opoziční strana legitimizuje stejně jako všichni politici, kteří se s Parlamentními listy baví, legitimizují jejich existenci. Je to úplně stejné jako chodit do TV Barrandov nebo spolupracovat s vydavatelstvím Mafra – stejně nebezpečné.

Je velká chyba, že ODS vyměnila spolupráci s tímto člověkem za křeslo předsedy senátu. I pro ni. Protože až se to bude hodit, použije svoji mediální zbraň taky proti ní. Protože demokratické strany rozhodně nikdy nebudou něčím, co by podporovala nedemokratická média.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]