Problémy se Sputnikem V. Argentina Rusku hrozí vypovězením smlouvy o dodávkách

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Argentinské úřady varovaly Rusko, že smlouva o dodávkách ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V „je v ohrožení, že bude oficiálně vypovězena“, píše argentinský list La Nacion. Cecilia Niccolini, poradkyně argentinského prezidenta, to uvedla v dopise zaslaném 7. července Ruskému fondu přímých investic (RFPI), který exportuje Sputnik.

Niccolini označila situaci s dodávkami vakcíny do Argentiny za kritickou. V dopise, z něhož citoval deník La Nacion, se uvádí, že do července země neobdržela 5,5 milionu dávek první složky Sputniku a 13,1 milionu dávek druhé složky. Niccolini poznamenala, že ostatní dodavatelé vakcín dodávají své produkty bez závad.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Cecilia Niccolini potvrdila, že dopis je pravý, a poznamenala, že Rusko a Argentina spolu často komunikují. RFPI se k tomu zatím nevyjádřil.

Web Meduza.io již na konci června informoval o problémech, které Argentina se Sputnikem V má:

„Argentinské úřady zahájily intenzivní jednání s Ruskem o zaslání nových dodávek vakcíny proti koronaviru Sputnik V do země. Objem ani načasování dodávek však zatím nejsou známy, uvedl 19. června argentinský list La Nacion s odvoláním na vysoce postavené zdroje. Ministr zdravotnictví Buenos Aires Fernán Quiroz však uvedl, že dodávky nových šarží vakcíny by měly začít ve čtvrtek 24. června.

Mnoho Argentinců bylo očkováno první složkou vakcíny Sputnik V již v březnu až dubnu 2021, ale na opakované očkování si ještě musí počkat. Podle oficiálních údajů země do poloviny června obdržela téměř 7,9 milionu jednotek první složky vakcíny a pouze něco přes 1,5 milionu jednotek druhé složky, což je přibližně pětkrát méně. Argentinské úřady již prodloužily dobu mezi injekcemi první a druhé složky na 12 týdnů.

‚Žádáme Rusko, aby nám poslalo druhou dávku, protože je mnoho lidí, u kterých uplyne 12 týdnů od první dávky,‘ řekl zdroj listu La Nacion. Dodal, že se zatím není čeho obávat, protože i první složka vakcíny Sputnik V vykazuje účinnost 78,6 procent a pomáhá zabránit těžkému průběhu onemocnění a úmrtí.

Podle zdrojů listu La Nacion z lékařských kruhů v Buenos Aires by druhou složku vakcíny mělo do konce června dostat asi 70 000 lidí. Na anglicky psaném twitteru Sputniku V se někteří uživatelé ptají, kdy bude do Argentiny odeslána druhá složka vakcíny.

Argentinská prezidentská administrativa sdělila novinám, že Rusko se potýká s obtížemi při zvyšování výroby vakcíny, a proto se úřady obávají o budoucí dodávky. Argentina na začátku června oznámila, že zahájila výrobu ruské vakcíny ve vlastních zařízeních a plánuje brzy zvýšit výrobu na půl milionu dávek týdně – úspěch tohoto plánu však závisí na nepřetržitých dodávkách účinné látky vakcíny z Ruska.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]