Problémy v Bělorusku. Přibývá sabotáží na železnici, byli zadrženi tři muži

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (ČTK/AP/Sergei Guneyev)

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | FOTO: ČTK/AP/Sergei Guneyev

Jednotky režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zadržely tři Bělorusy ve věku 27 a 28 let, kteří se u Osipovičů podíleli na zničení dvou reléových skříní signálního zařízení, jež zajišťuje provoz železničních vlaků, a znemožnili tím přesun ruských vojsk.

Běloruské ministerstvo vnitra oznámilo, že speciální policejní jednotky zaměřené na potírání tzv. vnitřního nepřítele zadržely tři mladé muže z obce Bobrujska, protože se podíleli na sabotážích při přepravě ruské vojenské techniky po železnici na Ukrajinu.

(ČTK)

Muži se snažili před zatčením uprchnout a následně kladli odpor, takže byli zasahujícími milicionáři zraněni za použití zbraní. Jeden z mužů byl zraněn vážně a skončil v nemocnici, zranění ostatních byla méně vážná a byli ošetřeni na místě. Náčelník kriminální policie běloruského ministerstva vnitra Gennadij Kazakevič výhrůžně prohlásil, že „teroristické činy na běloruské železnici budou tvrdě zastaveny“ bezpečnostními složkami, a to za použití zbraní.

Navíc vyšlo najevo, že již 30. března byl zadržen další pracovník běloruské železnice Valentin Samasjuk, který byl zaměstnán na baranovické pobočce. Zadržen byl podle článku 19.11 správního řádu, tedy za „distribuci extremistických materiálů“. O tom, v jakém zdravotním stavu je a kde se v tuto chvíli vůbec nachází, není nic známo.

Do počátku dubna tak bylo na běloruské železnici zadrženo již asi čtyřicet železničářů. Jde o reakci na vyhlášení iniciativy BYpol. To je ilegální organizace vytvořená z bývalých bezpečnostních pracovníků, kteří neuznávají legitimitu diktátorského režimu Alexandra Lukašenka. Počátkem března učinil BYpol prohlášení: „Je naší povinností – a v našich silách – udělat skutečné věci, abychom zastavili válku, osvobodili se od okupace ruských vojsk a obnovili dobré jméno našich předků. Železniční válka je znalost, kterou jsme zdědili, to je to, co můžeme dělat a co může dělat každý z nás.“ Na základě této výzvy se pak začaly množit drobné i větší sabotáže na tamní železnici, které narušovaly a stále narušují přesun ruských jednotek na Ukrajinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]ail.com