Proč asi Pilný tak chválí Babišovo hospodaření?

Ivan Pilný, bývalý ministr financí (ČTK)

Ivan Pilný, bývalý ministr financí | FOTO: ČTK

Nový ministr financí Ivan Pilný (ANO) bude prakticky ve všech ohledech pouhým pokračovatelem působení svého předsedy Andreje Babiše. Ten navíc může Pilného případně vyškrtnout z kandidátky ANO do parlamentních voleb nebo ho na ní posunout.

Pilný se už před svým jmenováním do funkce nechal na ČT24 slyšet, že bude s radostí navazovat na práci svého předchůdce. Týká se to jak hospodaření vlády, tak i většiny práce finanční správy. Šéfa finanční správy Martina Janečka dosazeného do funkce Babišem si ponechá.

Pilný si pochvaloval především, jak Babiš snížil zadlužení. Babiš již po dvou letech svého působení tvrdil, že se navzdory deficitnímu hospodaření vlády snižuje celkový dluh státu. Jenže zároveň Babiš rozpustil rezervy, které tady zbyly po předchozích vládách.

Vláda Mirka Topolánka zanechala rezervu ve výši 78 miliard, následující úřednická Fischerova vláda ji o 20 miliard snížila, ale za vlády Petra Nečase se vyšplhala až na 140 miliard. Z ní však 77 miliard ubylo kvůli úřednické Rusnokově vládě, která přitom nezískala důvěru poslanecké sněmovny, a za její působení tedy nese odpovědnost především prezident Miloš Zeman. Ze zbylých 63 miliard pak Sobotkova vláda stihla hned v roce 2014 rozpustit 51 miliard.

Můžeme vést spory o tom, zda má smysl držet vysokou rezervu. Nelze však tvrdit, že aspoň nějaká rezerva na horší časy, kdy může nastat nějaká mimořádná situace nebo se zkrátka jen může prodražit další půjčování si, nemá žádný význam.

Dluh jsou ve skutečnosti kumulované (sečtené) deficity za jednotlivé roky. Jestliže tedy vláda hospodařila s deficity, zadlužila nás. Důvodem, proč se za rok 2014 snížil celkový veřejný dluh, je efektivnější hospodaření s „volnými“ (zrovna krátkodobě nepotřebnými, jinak nevyužívanými) penězi státních institucí.

V roce 2015 se dluh zvýšil. V roce 2016 se opět snížil, ale výhradně díky penězům z fondů Evropské unie. Vláda promrhala nejen hospodářský růst a možnost výhodně si půjčovat, nýbrž i uvedené vlastní efektivní hospodaření s volnými penězi. Přitom výrazně omezila investice. Proč tedy Pilný Babiše tak chválí?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]