Proč Babiš nepodal kompetenční žalobu na Zemana? Názor Hilšera vás překvapí

Senátor Marek Hilšer (foto Pavel Hofman)

Senátor Marek Hilšer | FOTO: foto Pavel Hofman

Ve středu se definitivně potvrdila pozice Andreje Babiše jako prozatím nejslabšího premiéra tuzemské historie, když Miloš Zeman otevřeně řekl, že jím navrženého Michala Šmardu (ČSSD) na post ministra kultury nikdy nejmenuje a strana má přijít se zkušenějším kandidátem. Moravský starosta pouze pokrčil rameny s tím, že rozhodnutí prezidenta stejně jako zbytek skomírající partaje respektuje. Akcelerovala tak zároveň několikaměsíční tahanice, kdy sociální demokraté opakovaně na oko vyhrožovali odchodem z vlády a šéf hnutí ANO zas a znovu prokazoval svou politickou bezmoc.

Několikrát se sice Babiš vydal i za hlavou státu jednat do Lán, ale vždy bez úspěchu. Zatímco byl tak zvyklý v holdingu Agrofert měnit střední i vrcholné manažery lusknutím prstu, sám po letech trvající kampaně zjistil, že stát jako firmu zkrátka řídit nelze. Paradoxem celé situace je, že se do slepé uličky přivedl sám, když uzavřel mocenský pakt s nevypočitatelným pardálem české politické scény Milošem Zemanem, který během druhého volebního období pojal stát jako vlastní hračku a náramně se u toho baví.

Samotné spojenectví mezi těmito dvěma vrcholnými ústavními činiteli se přitom poslední roky stalo veřejným tajemstvím s tím, že tomu méně politicky zkušenému se dávno přestalo vyplácet, jak tvrdí ostatně i jeden ze signatářů ústavní žaloby na prezidenta, Marek Hilšer: ,,Má to vážně důsledky pro celou společnost. Stále se dokola řeší Babišovy problémy místo toho, aby se řešily vážné problémy země,“ odpovídá senátor na otázky serveru Forum 24 a dodává: ,,V situaci, kdy by mi prezident odmítal jmenovat ministry, za které zodpovídám jako premiér, bych jasně žádal ústavní soud prostřednictvím kompetenční žaloby, aby rozhodl, jestli je nebo není jeho chování v souladu s ústavním pořádkem. … Každý normální premiér, který by si vážil sám sebe a měl jasnou vizi, jak vládnout, by tu žalobu podal.“

Konec konců pravděpodobný úspěch kompetenční žaloby naznačil několikrát i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ovšem sám Babiš jakoukoliv možnost podání kategoricky odmítl už na začátku sporu s tím, že nechce jít do konfliktu s hlavou státu. Jenže eskalující spor během prázdninových měsíců nešlo přehlédnout, a to i kdybyste byli doposud veřejným děním prakticky nepolíbeni. Pravidelné výstupy slábnoucího předsedy vlády navíc sem tam doplňovaly zprávy o vývoji auditu EU kolem jeho údajného střetu zájmů. A právě hrozba možného obžalování míchá kartami v české politice zase o trochu více.

(F24)

Čím dál častěji totiž dochází ke spekulacím, že v případě odsouzení vidí premiér světlo na konci tunelu ve formě prezidentské amnestie. ,,Mluví se o tom, ale nechci spekulovat o tom, na čem se oba domlouvají. Veřejnost se v tom špatně orientuje, protože se to řídí logikou zájmů, které Zeman ani Babiš neříkají veřejně. I proto je premiér ochotný akceptovat, že prezident porušuje ústavu, a to i v případě, že to jde přímo proti jeho zájmu na stabilní vládě,“  říká Hilšer. I předběžné závěry auditu, které unikly do médií na jaře letošního roku, napovídají, že Agrofert neoprávněně čerpal unijní dotace. Seznam problémů Andreje Babiše se tak neustále prodlužuje, přičemž se aktuálně největším nebezpečím stal odchod jeho koaličního partnera z vlády, která navíc stále stojí i na podpoře KSČM.

Babiš se tak navždy zapsal do historie jako první premiér, který vpustil komunisty od revoluce k vládě, což sice sklidilo mediální pozornost určité skupiny zahraničních partnerů, ale všechno by bylo nyní upozaděno dohodou s SPD. Vládnutí s ultrapravicovým hnutím Tomia Okamury a komunisty by pravděpodobně s konečnou platností pohřbilo iluzi o Babišově proevropské politice a zařadilo by ČR hned vedle Orbánova Maďarska. I když už několikrát projevoval šéf ANO značné zalíbení v politice předsedy Fideszu, doposud ho přitahovalo čerpání dotací EU. Budoucí vývoj republiky tak záleží nejenom na setrvání ČSSD ve vládě, možném obžalování Babiše, ale také definitivním odstřižení Agrofertu od unijních fondů. Hra vabank o českou demokracii začala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]