Proč Babiš reaguje tak hystericky? podivila se Marksová

ČTK

Michaela Marksová | FOTO: ČTK

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se před jednáním vlády pozastavila nad hysterickou reakcí ministra financí Andreje Babiše na reorganizaci policie. Vicepremiér podle ní reaguje hystericky.

„Spíš jsem překvapená reakcí pana Babiše. Takže se táži, co je za tím, proč on reaguje takto hystericky?“ zeptala se před novináři podle Novinek.cz Marksová s tím, že reorganizace policie je výsadní kompetencí ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. „Nedokážu si představit, že bych takto chtěla zasahovat do resortu svého kolegy, že bych třeba začala hystericky vystupovat a kritizovat, kdyby si třeba pan Babiš chtěl reorganizovat finanční správu,“ uvedla dále Marksová.

Reorganizace policie počítá se sloučením protimafiánské a protikorupční policie. Lidé z okolí plukovníka Roberta Šlachty naznačují, že změny se připravují především proto, aby byl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu rozprášen. Žádali svolání bezpečnostního výboru, aby mohli informovat o údajném propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí.

Premiér Bohuslav Sobotka podotýká, že zákon nepřipouští, aby trestní věci projednával výbor pro bezpečnost nebo Bezpečnostní rada státu. Hnutí ANO se podle něj chová podobně jako ODS v roce 2006 a celá situace prý nápadně připomíná dění okolo takzvané Kubiceho zprávy. „Tlak směřuje dokonce od stejného policejního útvaru, který se angažoval v politickém boji již před deseti lety, kdy došlo k účelovému úniku směsi dezinformací, jež zásadně narušily průběh tehdejších voleb a soutěž politických stran,“ dodal Sobotka.

Celá věc minulý týden vyvolala spory v koalici, Babiš několikrát vyhrožoval vystoupením z koalice. Poté uvedl, že bude požadovat změny v koaliční smlouvě. Rezignací vyhrožoval také ministr spravedlnosti Robert Pelikán, pak ale také ustoupil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner