Advokát rodinných příslušníků Andreje Babiše i premiéra samotného Michael Bartončík chce dosáhnout zastavení trestního stíhání svých klientů. Kauza Čapí hnízdo by tak byla definitivně „vyřešena“. Překvapivě je to ovšem až v momentě, kdy se bude rozhodovat o tom, zda ministerský předseda stane před soudem. Náhoda, nebo předem domluvený plán?

Babiš si vůbec nepřipouští, že by se nakonec přeci jen musel zpovídat z možného podvodu při čerpání dotací na dostavbu Čapího hnízda. Jeho argumenty se scvrkly na pár vět, které opakuje do omrzení. To by ovšem u soudu zřejmě moc důvěry nevzbudilo.

Proto je třeba vše zamést pod koberec dřív, než by se mohl rozehrát velký soudní proces, který by sledoval celý svět. Tady už by nepomohla „kampáň“, „účelovka“, nebo vzývání Kalouska. Šlo by to tuhého a mohlo by to poškodit Babišovu pověst natolik, že by možná prohlédli i někteří z voličů hnutí ANO a svůj hlas napříště hodili někomu jinému.

Celá věc ovšem sotva skončí tím, že by se trestní stíhání náhle zastavilo. Pro takovou nechutnost totiž nyní není atmosféra. Po dvou auditech od Evropské komise je totiž Babiš pod takovým drobnohledem, který si nikdy nepřál. Být v centru dění pro něj rozhodně neznamenalo, aby si na něj ukazovala média z celého světa a de facto ho měla za podvodníka.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že po zprávě o možném vracení stamilionů dotací, není pro Babiše větší politický problém, ale Čapí hnízdo je ještě o level výše. Peníze, o něž by velkostatkář a premiér přišel jsou pro něj sice nesmírně důležité, ale vězení je stále větší hrozbou.

Nyní je tedy velmi důležité, aby se upozorňovalo na nebezpečí, které hrozí v momentě, kdy se přestane vyžadovat demise Marie Benešové a její nahrazení nestranným člověkem, který si s Babišem zatím nezadal a není ani na oblíbencem prezidenta Zemana.

Nezastavení stíhání se u patrně Babišů chce, s tím do toho zřejmě šel i advokát. Premiér totiž získá velký argument, pro své ovečky. „Kdybych tak ovládal justici a všecko, tak mi přece vyhoví,“ bude premiér hlásat do všech spřátelených médií a na sociálních sítích. Jede se totiž podle scénáře. Jak moc ovšem při jeho psaní Babiš počítal s možností demonstrací proti němu, nebo dvěma audity Evropské komise, se ukáže velmi brzy.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora