Proč Hrad plánuje Zemanovi zahraniční cesty, když prezident kvůli nemoci nikam nesmí?

Miloš Zeman přivítal v srpnu 2021 v Praze německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera (ČTK/DPA/Bernd von Jutrczenka)

Miloš Zeman přivítal v srpnu 2021 v Praze německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera | FOTO: ČTK/DPA/Bernd von Jutrczenka

Rušno kolem hlavy státu neutuchá ani po jmenování nové vlády. Prezident totiž v rozhovoru pro televizi Prima oznámil, že už se ve své funkci nepodívá na žádnou delší zahraniční cestu. Přitom hradní kancelář stále několik takových „výletů“ plánuje.

Podle informací, které přinesl server Echo 24, mají prezidentovi spolupracovníci rozjednané cesty do Bulharska, Moldávie, Itálie či Izraele. Přitom právě do posledně jmenované země už se podle svých slov neměl Zeman kvůli zákazu od lékařů podívat. Stejně tak má údajně „stopku“ i do Číny.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Je tedy zvláštní, že jsou přesto stále chystány zahraniční návštěvy, a navíc je i znovu vypsána veřejná zakázka na vysokozdvižnou rampu, která by prezidentovi na vozíčku pomáhala se dostat do letadla. Již dvakrát se sice dodavatele najít nepodařilo, ale hledání pokračuje. Proč, když Zeman nikam létat nemůže?

Zdá se, že tady zase někdo lže. Problém je v tom, že co se týká prezidenta a jeho okolí, těžko se odhaduje, kdo by to mohl být. S obelháváním veřejnosti má totiž řadu zkušeností nejen Miloš Zeman sám, ale také jeho nejbližší spolupracovníci. Vratislav Mynář i Jiří Ovčáček o tom veřejnost přesvědčovali celou dobu, kdy byl prezident hospitalizován.

Je však zarážející, že už Hrad nedokáže říkat pravdu ani v případě takové hlouposti, jakou je plán cest hlavy státu. Již několik let se totiž nejedná o návštěvy, z nichž by Zeman přivezl cokoliv jiného než mezinárodní ostudu. Jakékoliv další cesty tak u nikoho nevzbuzují žádné očekávání.

Není tedy třeba zase lhát. Už by si to na Hradě měli uvědomit. Zemanovi už stejně nic nepomůže, aby se do čítanek zapsal v alespoň trochu pozitivním duchu, a jeho okolí si už brzo bude muset zvykat, že už není nedotknutelné.

Existuje také možnost, že si prezident nepamatuje, co vlastně může a nemůže kvůli své chorobě dělat. Třeba si kvůli tomu neuvědomuje, že stále může létat na kratší vzdálenosti. Na druhou stranu, jen díky tomu, že Zeman poslouchá lékaře na slovo, stále žije.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]