Proč jdou Havlíček a Vondráček do předem prohraného boje? Sází snad na Faltýnkovy schopnosti?

Poslanec Martin Kolovratník, ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek a premiér Andrej Babiš  (všichni ANO) 
 (ČTK)

Poslanec Martin Kolovratník, ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek a premiér Andrej Babiš (všichni ANO) | FOTO: ČTK

Hnutí ANO chce hned na začátku svého opozičního působení všem ukázat, jak silné stále je. Do vedení sněmovny totiž navrhuje dva své poslance, kteří by neměli mít šanci na úspěch. Karel Havlíček aspiruje na post šéfa sněmovny, kam už se počítá s Markétou Pekarovou Adamovou, a Radek Vondráček je zase pro demokratické koalice nepřijatelný. Může se však stát, že do hry vstoupí obávaný vyjednavač.

Pozice pro dva zástupce Babišova hnutí je velmi nepříznivá. Přesto si však nová šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová stále maluje, jak její plán vyjde. Byla to totiž právě končící ministryně financí, kdo do médií pustil informaci, že vládní hnutí postaví vlastního kandidáta na předsedu dolní komory parlamentu. Její vyjádření tehdy překvapilo, protože Andrej Babiš podobný scénář vyloučil.

()

Nyní je už jasné, že se jednalo pouze o další jeho tvrzení, v němž lhal. Stejně, jako když odmítal nominaci Radka Vondráčka na post místopředsedy sněmovny, protože mu naoko vyčítal kritizovanou návštěvu u prezidenta Zemana v ÚVN. 

V pondělí se totiž ukázalo, že ANO chce diktovat i v momentě, kdy muselo zasednout do opozičních lavic. Poslanci Babišova hnutí si uvědomují, že mají v rukávu jeden trumf, Jaroslava Faltýnka. Ten sice na vlastní žádost nepokračuje jako šéf poslanců hnutí ANO, ale to mu nebrání v tom, aby využíval své vyjednávací schopnosti.

Ani sám Faltýnek nezastírá, že něco už v nové sněmovně začal domlouvat. Konkrétní však není a odkazuje na Schillerovou. Přitom je jasné, že se jedná o rozdělení postů ve výborech a zřejmě i ve vedení sněmovny. Problém je ovšem v tom, že se velmi zúžil jeho manévrovací prostor a možnosti toho, co může nabídnout protislužbou.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Sotva se totiž dá srovnat obchod s komunisty, kterým stačilo slíbit nějaký ústupek, nebo s SPD, jimž se stačilo zmínit o možném vládním angažmá a poslouchali jako hodinky, s vyjednáváním se SPOLU a PirSTAN. Ani jedna z koalic nemá jediný důvod vycházet vstříc Babišovi a jeho lidem. Všech pět stran budoucí vládní koalice si moc dobře uvědomuje, jak to dopadá, když se agrobaronovi nabídne pomyslný prst.

Přesto však Faltýnek svůj um zkusí využít a kolegům tak zařídit lukrativní posty. Tím ovšem nabídne jedinečnou možnost koalicím, aby dokázaly, že vliv Babišových poskoků postupně mizí. Navíc udělají další krok k přeměně sněmovny v místo, kde k prosazení argumentů nebude třeba zvýšený hlas, nadávky a lži. Havlíček i Vondráček by se v rámci této změny měli stát ve vysokých funkcích minulostí a spokojit se s pozicí standardních poslanců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]