Proč je důležité slavit 17. listopad a na co mnozí zapomínají

Světlo svíček u památníků 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze (17. 11. 2019) (ČTK/Říhová Michaela)

Světlo svíček u památníků 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze (17. 11. 2019) | FOTO: ČTK/Říhová Michaela

Rozmohl se nám tu v posledních dnech takový nešvar. Na sociálních sítích se, tak jako vždy, objevují „moudré“ názory o tom, že není potřeba si připomínat 17. listopad. Že jde o jakési vyčpělé výročí, že Českou republiku trápí mnohem palčivější témata. Překvapením však je, že tyto názory netrousí bolševici, kterým se stýská po časech, kdy podle nich byly rohlíky větší, holky hezčí a nebe modřejší. Tato moudra přinášejí do veřejného prostoru lidé, kterým je 25, 30 let. Takže jak je to?

Neexistuje nic důležitějšího než svoboda a demokracie. Tak to je. Opravdu není důležitější bytová krize nebo stav školství, a už vůbec není důležitější téma týkající se levice, která zdánlivě vypadla ze sněmovny, o čemž se zmiňuje autorka glosy, která vyvolala ostrou debatu. Mimochodem, levice nevypadla. Reprezentuje ji hnutí ANO.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Rovněž je zcela absurdní donekonečna opakovat slovní spojení primitivní antikomunismus jako cosi hanlivého. Existuje jen antikomunismus. Slušný člověk prostě je antikomunistou. Komunisté vraždili, mučili, okrádali, ničili životy celých rodin. Tuto zemi zdevastovali tak, že se z toho dosud nevzpamatovala. Zkrátka je normální být antikomunistou. Není na místě jakákoliv relativizace a zlehčování.

17. listopad je jedno z několika nejdůležitějších výročí. V životě mnoha lidí hraje 17. listopad 1989 stěžejní roli. Začali svobodně žít, podnikat, cestovat. Mohli cokoliv, unikli z vězení.

Také není žádnou pravdou, že komunisté už dnes nehrozí. To, že pofiderní klub stalinistů konečně vypadl ze sněmovny, neznamená, že nejsou kolem nás a nesnaží se ovládat společnost, stáčet zemi špatným směrem. Jeden komunista stále, alespoň formálně, funguje jako prezident. Další komunista a estébák končí jako premiér a odstartoval prezidentskou kampaň. Hnutí ANO prošpikované bolševiky a estébáky je nejsilnější opoziční stranou. Absolutně není pravdou, že komunisté nehrozí.

Koneckonců ti, kteří opovrhují 17. listopadem a raději by na Národní řešili v tento den nedostatek žen ve vedení tuzemských redakcí, mohou své tuze moc zajímavé názory šířit jen díky tomu, že zrůdný komunistický režim padl. I díky tomu, že tady máme svobodu, nic nebrání tomu, aby si lidé odmítající tradiční podobu oslav 17. listopadu prostě udělali debatní kroužek na Národní k tématu boje proti dezinformacím. Proč ne.

Jen by tedy neměli zapomínat, že kdyby si podobné kousky dovolili před 17. listopadem 1989, dostali by vobuchem, podstoupili by tvrdý výslech, při kterém by si na nich estébácké nuly léčily své mindráky, samozřejmě by je vyhodili z vysoké školy, a pokud jde o novináře, ti, pokud by měli štěstí, mohli by psát tak maximálně o tom, jak pozitivní vliv má komunistická strana a vláda na objem letošní sklizně brambor.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]