KOMENTÁŘ / Samozřejmě chápu, že pro mnoho Rusů bylo nedávné sledování téměř pětihodinové Putinovy výroční tiskové konference dárkem. Ale pro řadu z nich to už nyní byla záminka, aby začali pít ještě předtím, než zaslechnou novoroční zvonění. Jako bychom před svátky neměli dost starostí a nezbývalo nám nic jiného než sledovat, co diktátor řekne na prahu roku 2025.
Putin na první otázku moderátora, jak se Rusku daří udržet se nad vodou a „pokračovat v růstu“ v době, kdy „celý svět zešílel a konfliktní potenciál ve všech částech světa je obrovský“, odpověděl vtipem, buď aby udržel publikum bdělé, anebo proto, že mu válka jako fenomén připadá vtipná: „Víte, když je všechno klidné a stabilní, začínáme se nudit. Prostě stagnace. A my chceme vzrůšo,“ řekl Putin.
Putin je nebezpečný diktáror
Ukazuje se, že pro Putina jsou genocida, vraždění a ničení zkrátka vzrušující. Dlouho mnozí přemýšleli o důvodech, proč začal válku proti Ukrajině, a ukazuje se, že se prostě nudil. Všechny argumenty, které dříve uváděl, byly jen pro odvedení pozornosti, ale ve skutečnosti zabil statisíce lidí jen proto, že potřeboval vzrušení.
Jsem ráda, že to konečně řekl, doufám, že po tomhle mnozí přestanou tvrdit, že Putin začal válku kvůli „ukrajinským nacistům“, aby ochránil ruskojazyčné obyvatelstvo, teď můžeme přímo citovat jeho slova, která řekl na tiskové konferenci. Putin v pokračování své odpovědi chválil stav ruské ekonomiky, čímž demonstroval nesmyslnost sankcí a zesměšnil pokusy Západu o ekonomický nátlak na Rusko, dokonce prohlásil, že Rusko ekonomicky „loni předstihlo Německo a letos Japonsko“, a o něco později uvedl, že růst cen je způsoben růstem výplat.
Když došlo na Německo, moderátor připomněl Putinovo vyprávění o tom, jak ruský prezident přijel na oslavu narozenin Gerharda Schrödera a na koncertu na počest oslavence všichni zpívali anglicky a pouze kapela, kterou si Putin přivezl, vystupovala v němčině. Putin tento příběh podrobně popsal, ne aby dokázal, jak moc si váží kultury jiných národů, ale aby ukázal, že „suverenita je velmi důležitá věc, musí být uvnitř, v srdci“, a Němci tento pocit nemají.
Zajímalo by mě, jestli právě proto ruští okupanti nemilosrdně zabíjejí Ukrajince na jejich území, aby se jim podívali doslova do srdce a zjistili, zda mají suverenitu? Samozřejmě že ne, dělají to po Putinově vzoru jen proto, že se jim to líbí a potřebují nějak rozptýlit nudu.
Kdy budou Ukrajinci vyhnáni od Kurska?
Ale zatímco Putin mluvil o růstu ekonomiky a úspěších ruské armády na frontě, jakási Taťána Nikolajevna z Kurské oblasti se ptala, kdy „budou ukrajinské ozbrojené síly vyhnány tak daleko, aby se ani nemohly podívat směrem ke Kursku“ a kdy se budou moci nešťastní obyvatelé tohoto regionu, kteří se na začátku roku 2022 radovali z ruských tanků směřujících na Ukrajinu, vrátit do svých domovů…
Putin odpověděl, že nepochybuje o tom, že Rusko ukrajinskou armádu ze svého území definitivně vykopne a že vše bude obnoveno. Zároveň diktátor prohlásil, že „nemá vojenský smysl, aby ukrajinské ozbrojené síly vstupovaly na území Kurské oblasti a vrhaly tam své nejlepší útočné jednotky na porážku“.
Samozřejmě že to mělo smysl, Vladimire Vladimiroviči! Už jen proto, aby všichni viděli selhání kadyrovců, kteří se hanebně dostali do zajetí, ačkoli měli bránit své pozice a nedovolit ukrajinským ozbrojeným silám proniknout do Kurské oblasti. Smysl byl i v tom, že abyste získali zpět kadyrovce, propustili jste z ruské vazby ukrajinské zajatce, aby všichni viděli, že vám ani bojovníci ze Severní Koreje nepomohli získat zpět ruské území, a také aby v případě vyjednávání Ukrajiny s Ruskem měl Kyjev silnější argumenty. Doufám, Vladimire Vladimiroviči, že když jste letos poprvé slyšel zprávu o průlomu ukrajinských ozbrojených sil na ruské území, nenudil jste se.
Technologický duel se Západem?
Jenže Putin musel i na tiskové konferenci ukázat svou sílu, proto okamžitě následovala otázka týkající se ruské bomby „Orešnik“. Několikrát Putin zopakoval, že jde o novou zbraň, která nemá analogii, žádná protivzdušná obrana ji nedokáže sestřelit, a Putin dokonce navrhl technologický duel: „Ať si (Západ a Spojené státy) určí cíl, řekněme v Kyjevě, soustředí tam všechny své síly protivzdušné a protiraketové obrany a my tam udeříme Orešnikem a uvidíme, co se stane. Na takový experiment jsme připraveni. Je připravena i druhá strana?“
A proč zrovna Kyjev? Možná by bylo lepší otestovat účinnost ruské protivzdušné obrany? Ať si Spojené státy a Západ určí nějaký cíl, řekněme Kreml, udeří tam, i když ne s Orešnikem (ten přece nemá obdoby), ale s něčím podobným, a uvidíme, jak si s tím ruská protivzdušná obrana poradí. Jak by se vám líbil takový technologický duel, Vladimire Vladimiroviči? Nelíbí se vám? Zvláštní, ale mysleli jsme si, že to bude pro vás vzrůšo.
Je ovšem zvláštní, že Putin nejprve navrhuje bombardovat Kyjev, a pak říká, že v Ruskem okupovaném Donbasu, Chersonské a Záporožské oblasti aktivně probíhají rekonstrukční práce. Úžasná logika, nejprve bombardovat, pak vydávat peníze na rekonstrukci. Putin všechny ujistil, že peněz je samozřejmě dost, protože ruská ekonomika je stabilní. „Máme obrovský program obnovy a rozvoje těchto území, počítá se s ním do roku 2030,“ řekl diktátor.
Nejprve jsem si pomyslela, proč zrovna do roku 2030, a pak jsem si vzpomněla, že v roce 2030 budou nové prezidentské volby. Takže má v plánu dokončit válku, vyhrát ji a obnovit území a pak jít do nového funkčního období jako vítězný car a sběratel zemí. Snad si nemyslíte, že se chystá do důchodu? V jeho případě je to buď smrt, nebo moc.
Co Trump a ruské fiasko v Sýrii?
Na otázky týkající se Trumpa a Asada se čekalo poměrně dlouho, ale díky americkému novináři Keiru Simmonsovi z NBC News i na to došlo a líbilo se mi, jak byla otázka formulována: „Nepodařilo se vám dosáhnout cílů speciální vojenské operace. Zemřelo mnoho Rusů, včetně generála, který byl tento týden zavražděn tady v Moskvě. Hlava Sýrie byla odstavena od moci. Pane prezidente, až se setkáte s prezidentem Trumpem, budete slabším vůdcem. Co budete dělat? Co budete schopen nabídnout jako kompromis?“
Pokud jde o téma Sýrie, novinář se nezajímal o svržení vlády v Damašku a o to, co si Putin myslí o převratu, a Putin věnoval tématu Sýrie velkou pozornost a odpovídal i na otázky, které nebyly položeny. Matka amerického novináře Austina Tice, který se ztratil v Sýrii, napsala dopis s žádostí o pomoc při hledání svého syna, který zaslala Putinovi. Prosí, aby Putin požádal Asada, který je v ruském exilu, o poskytnutí informací o tom, co se v Sýrii stalo, aby matka mohla najít svého syna.
Putin uvedl, že Asada zatím neviděl, ale slíbil, že se ho na novináře zeptá, až se s ním setká. Co se týče otázky k Trumpovi, Putina velmi urazila slova amerického novináře o oslabené pozici, takže uštěpačně odpověděl: „Umožňujeme vám pracovat v Rusku a vy to děláte svobodně. To je dobře. Vy a lidé, kteří vám ve Spojených státech dávají výplatu, byste si velmi přáli, aby Rusko bylo v oslabené pozici,“ pravil Putin. Ano, děkujeme, že je to ještě svobodné, jinak by amerického novináře mohli zavřít a pak ho vyměnit za nějakého zabijáka z FSB. Doufám, že se Simmons nakonec dostal do USA a nezmizel jako Tice v Sýrii.
Putin řekl, že je ochoten s Trumpem jednat, ale zároveň tvrdil, že Rusko posílilo a nachází se „ve stavu, o který usilovalo“. Putin řekl, že Rusko se stalo silnější, skutečně suverénní zemí a bude „přijímat rozhodnutí bez ohledu na názory jiných lidí“. A pokračoval: „Mluvil jste o Sýrii. Vy a ti, kteří, opakuji, vám dávají výplatu, byste rádi vše, co se v Sýrii děje, prezentovali jako nějaký neúspěch, jako porážku Ruska. Ujišťuji vás, že tomu tak není… Celkově jsme dosáhli svého cíle.“ Vše jde podle plánu, Rusko v Sýrii zvítězilo a Asada si vzalo jako trofej.
Po celé té vlně pohrdání západní žurnalistikou Putin přece jen poděkoval Simmonsovi za to, že si vzpomněl na zabitého generála Kirillova: „Nikdy jsme neslyšeli – nemyslím vás osobně – od západního novinářského sboru, že by odsoudil takové teroristické útoky. Ale jsem vám vděčný alespoň za to, že jste to připomněl.“ No, Vladimire Vladimiroviči, na Západě se o tom hodně mluví, viděl jste ty obrázky koloběžek na internetu? Tak intenzivně se mluvilo snad jen o bombových útocích prostřednictvím pagerů, které organizoval Mosad. Takže se nebojte, sledujeme vývoj událostí.
Jiná Ukrajina proruského zrádce Medvedčuka
Mimochodem, přátelé, víte, že existuje „Jiná Ukrajina“? Ne v tom smyslu, že někde je jiný stát se stejným názvem, ale nové hnutí? Je mezinárodní a v jeho čele stojí Putinův kmotr a uprchly ukrajinský proruský politik Viktor Medvedčuk. Vzpomínáte si na jeho smutné fotografie z ukrajinského zajetí? Připomínám, že byl vyměněn za 200 zajatých Ukrajinců, obránců Azovstalu.
Abychom si uvědomili, jak „jiná“ je tato „Ukrajina“, odcituji otázku, kterou na Putinově tiskové konferenci položila představitelka tohoto hnutí Halina Merkulová: „Hnutí Jiná Ukrajina věří, že jedinou cestou k záchraně Ukrajinců před zločinným nelegitimním režimem Zelenského, který si uzurpoval výkonnou, zákonodárnou a soudní moc, je sjednocení ukrajinského a ruského národa. A zde je naše otázka: Za jakých podmínek jste připraveni zahájit jednání s Kyjevem? Když ne se Zelenským, tak s kým?“
Padla také otázka na oslabení postavení ruské pravoslavné církve na Ukrajině, ale obranu patriarchy nechme na Orbánovi. Kromě něj ho v Evropě nikdo potřebovat nebude. Mimochodem, Putin se o Orbánovi několikrát zmínil s tím, že ho Viktor Orbán požádal o vánoční příměří, ale protože Putin je vždycky Ukrajinci oklamán, tak to odmítl. Co se týče první části otázky, Putin odpověděl: „Budeme mluvit s každým, včetně Zelenského. Jde jen o to, že můžeme podepsat smlouvu jen s těmi, kteří jsou legitimní…“
To je nějaké absurdní divadlo? Organizace Putinova příbuzného Medvedčuka (Putin je kmotrem jeho dcery, pozn. red.) s názvem „Jiná Ukrajina“ se ptá nelegitimního prezidenta na legitimitu vlády na Ukrajině. Celkově je to úžasný manévr, který Ukrajina může použít, může prohlásit, že bude mluvit s kýmkoli, třeba i s Putinem, ale když dojde na podpis, tak jen s legitimním představitelem vlády.
Návrat do února 2022?
Zpravodaj ruské redakce čínské státní televize v Moskvě (uvědomuji si, že to zní divně, ale něco takového existuje) se zeptal: „Zastavit palbu během jedné minuty – je to možné? Je Rusko připraveno učinit alespoň takový jednoduchý krok, pokud se evropským a americkým partnerům podaří přesvědčit Kyjev? Protože opravdu všichni, celý svět je unaven ukrajinskou krizí a lidé i v Rusku, myslím, už chtějí mír. Takový jednoduchý krok: nikdo nic neriskuje, prostě se zastaví tam, kde je v jednu chvíli. Pokud někdo nedodržuje své sliby, tak v zásadě věci mohou pokračovat. Nikdo nic neztrácí, jen se v určitém okamžiku zastaví.“
Jenže: každé zastavení umožňuje nepříteli nabrat sílu a válka je vyčerpávající a Putin „nepotřebuje příměří – potřebuje mír: dlouhodobý, trvalý, se zárukami pro Ruskou federaci a její občany“. Jako by novinář na začátku tiskové konference usnul a neslyšel slova Putina, že když je klid, je to nuda. Popravdě, snažila jsem se sdělit to nejzajímavější, co je pro Západ důležité, padaly i otázky na Čínu a Indii, ale Putin tam nic nového neřekl – se všemi se přátelí, udržuje s nimi diplomatické vztahy, vede dialog apod.
Jinak tradičně sliboval, tvářil se, že mu záleží na obyvatelstvu, a údajně se snaží řešit problémy uvnitř země… A soudě podle délky tiskové konference je jich opravdu hodně, například nízká porodnost, migrace, hypotéky, výplaty „hrdinům“, nezaměstnanost, důchody, blokování YouTube, špatné silnice, nedostatek léků, telefonní podvodníci, kteří vymáhají peníze na pomoc ukrajinské armádě, BRICS, podpora rodinám vojáků, sankce, dopravní zácpy atd.
Putin se překvapivě málo zmiňoval o jaderných zbraních, veškerou energii věnoval Orešniku. Ale z celé té palby otázek bych ještě ráda připomněla tu, kterou položila novinářka z ruské televize RBK. Ptala se, pokud by bylo možné vrátit se do února 2022, zdali by Putin změnil své rozhodnutí.
Putin odpověděl, že kdyby bylo možné podívat se na situaci v roce 2022, s vědomím toho, co se děje nyní, myslel by si, že rozhodnutí, které bylo učiněno na začátku roku 2022, mělo být učiněno dříve. Prostě mělo být lépe připraveno. To je taková pokřivená logika, stejně pokřivená jako jeho „přímá linka“. Doufejme, že jeho další „přímá linka“ se odehraje v jeho kardiogramu.
Autorka je ruská novinářka žijící v České republice. V letech 2010–2022 pracovala v rozhlasové stanici Echo Moskvy, kterou Putinův režim hned na počátku velké války Ruska proti Ukrajině zlikvidoval.