Proč musíme mluvit o tom, jak se Babiš zachoval ke svému synovi

Andrej Babiš mladší (Andrej Babiš mladší, použito se svolením autora)

Andrej Babiš mladší | FOTO: Andrej Babiš mladší, použito se svolením autora

Články deníku FORUM 24, které se týkají Andreje Babiše mladšího, logicky budí velkou pozornost. Ta s sebou nese také kritiku, a to nejen od fanoušků současného premiéra. Někteří lidé tvrdí, že jde o politický boj a že je nevhodné „zatahovat“ do něj členy rodiny. Pojďme se ovšem podívat na to, proč je důležité o osudu Andreje Babiše juniora hovořit.

Tak předně – povinností novinářů je o věcech mluvit, nikoli je zamlčovat. Pokud se jedná o něco tak závažného, jako je tvrzení syna předsedy vlády, že jej tento předseda vlády zneužil v kauze dotačního podvodu a poté jej nechal odklidit na Ruskem okupovaný Krym, jde o věc, která by měla být tématem číslo jedna ve všech médiích. Bohužel tomu tak není, protože část z nich tentýž Andrej Babiš vlastní a další část se ho bojí, nebo nedělá svou práci dobře.

Andrej Babiš junior (Pavel Šafr / FORUM 24)

Na případu Andreje Babiše mladšího, psychiatrického posudku pro policii i na jeho zavlečení na Krym je skandální úplně všechno. I kdyby měl psychické problémy, fakt, že jej jeho otec miliardář svěřil do rukou několikrát odsouzeného zloděje kol, který jej odvezl na de facto nepřátelské území, je v podstatě neuvěřitelný. Premiér mohl svému synovi koupit klidně vilu na Floridě a zařídit mu jakoukoli péči, kterou by potřeboval, protože jeho prostředky jsou v podstatě neomezené. Petr Protopopov místo toho Babiše juniora vozil tam, kde se nejspíš sám cítí dobře, a následně dostal práci v holdingu Agrofert.

Pak je tu rovina možného zneužití psychiatrie. Z historie známe celou řadu případů, kdy byli nepohodlní lidé označovaní za blázny jen proto, aby jejich slova nebral nikdo vážně. Doktorka Dita Protopopová, která se postarala o to, že Babiš junior nemohl vypovídat na policii, sedí v Radě vlády pro duševní zdraví a připravuje pro nás reformu psychiatrie. Je docela dobře možné, že jako kandidátka hnutí ANO a nepochybně věrná služebnice našeho premiéra vidí v reformě například zajímavé možnosti, jak umlčovat kritiky současných poměrů. Je skutečně neblahé dívat se na to, jak lékařská veřejnost mlčí k tomu, že MUDr. Dita Protopopová naordinovala svému pacientovi mj. cesty na Krym se svým manželem, který byl dvakrát odsouzený pro kriminální delikty.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Jistěže nejsou veřejnou záležitostí běžné rodinné spory. Jenže Andrej Babiš je premiér, navíc trestně stíhaný v kauze, která se zavlečením jeho syna na Krym přímo souvisí. A když se na to podíváme z hlediska naší zahraniční politiky, Česká republika deklaruje své spojenectví s okupovanou Ukrajinou. Jak je tedy možné, že předseda vlády souhlasí s cestami svého syna na Krym a dokonce je financuje?

A nakonec je tu to nejdůležitější: Lidská práva Andreje Babiše mladšího. Jeho psychický stav se stal pro jeho otce jakýmsi zaklínadlem, přičemž při té příležitosti Babiš starší hovořil i o potížích své nejstarší dcery. K posledním mediálním výstupům svého syna zarytě mlčí. Oba manžele Protopopovy zaměstnal, doktorku Protopopovou dokonce platí z veřejných peněz, nikoli z Agrofertu. Babiš junior byl veřejně znevěrohodněn, a když za ním jeho otec po veřejném skandálu přijel do Ženevy, místo sebereflexe tlačil na jeho matku, aby vystoupila v nejsilnější televizi v Česku a deklarovala, že je její syn nedůvěryhodný blázen. To opravdu chceme, aby člověk, který takto cynicky přistupuje k vlastním dětem, rozhodoval o životě nás všech?

Kauza Andreje Babiše mladšího je do nebe volající nespravedlností a jde o závažný lidskoprávní problém, který by neměl být žádnému novináři lhostejný.