Proč nelze brát vážně dementi ministra Mládka

Eric Drooker

Česká republika je pro co nejrychlejší zrušení protiruských sankcí Evropské unie, které prý poškozují obě strany. Ruská státní zpravodajská agentura TASS napsala, že jí to v úterý v exkluzivním interview sdělil český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Česko je nicméně členem EU, a proto je povinno unijní rozhodnutí o sankcích respektovat, postěžoval si Mládek podle ruské agentury.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (uprostřed)  (ČTK)

Ministrův mluvčí takovou interpretaci Mládkových výroků v úterý večer odmítl. Na Svobodném fóru jsme původní zprávu převzali ze servisu tuzemské tiskové agentury ČTK, a chtěli jsme se tedy ministru Mládkovi za její zveřejnění omluvit. Zjišťujeme ale, že není za co se omlouvat. Pan ministr Mládek totiž toto politicky zásadní sdělení Rusům opravdu řekl a teď se mu jenom nelíbí, že z něj agentura TASS cituje pouze to, co se jí hodí do krámu, a že už neuvádí Mládkovy další, doplňující argumenty. Ty jsou ovšem ze zahraničněpolitického hlediska podružné a pro ruské publikum z pochopitelných důvodů nepodstatné. Takže agenturu TASS nelze v žádném případě vinit ze lži ani z neprofesionality.

Panu ministrovi se ovšem zejména nelíbí, že se jeho vyjádření ocitlo nejen v ruských, ale pohříchu i v českých médiích. Jistě, dnes odlétá na jednání do Ruska, a tak si chce u tamních partnerů a médií „udělat oko“ a zajistit si dobrou pozici. Jeho náklonnost k ruskému dubisku je ovšem všeobecně známá a pověstná, takže nemusí mít ani v samarském Togliatti obavy. Rozhodně ne z hlediska svého politického image a světonázoru. Jenže je ministrem české vlády a měl by zastávat česká stanoviska a hájit české zájmy, nejen ty vlastní či lobbistické v jednání s ruskými státními institucemi, oligarchy a průmyslníky.

S tím, že jeho konflikt zájmů vyplave na povrch, musel ale pan ministr počítat. Hrát v éře globalizace dvojí hru v médiích skutečně nejde. Možná tak na večírcích s byznysmeny nebo diplomaty, ale i to jen do určité míry a vždy s velkým rizikem. Nakonec se dublérství vždycky provalí a pan ministr Mládek o tom už musí vědět své.

Ministr kultury Daniel Herman při nedávném setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. (ČTK)

V dementi Mládkova úterního vyjádření pro agenturu TASS se ministrův mluvčí Roman Prorok snaží napravit nenapravitelné a ospravedlnit neospravedlnitelné a hraje si se slovíčky. Posuďte sami (dále citujeme agenturu ČTK):

TASS v úvodu své zprávy doslova uvedl, že podle Mládka je „Česká republika pro co nejrychlejší zrušení protiruských sankcí EU. Způsobují vzájemné škody Ruské federaci i EU“. TASS v další části zprávy s odkazem na Mládka napsal, že „Česko je členem EU, a proto je povinno plnit rozhodnutí EU o sankcích“.

V Mládkových písemných odpovědích na otázky agentury TASS, které v úterý večer zveřejnil ministrův mluvčí Roman Prorok, tyto formulace nejsou. Podle mluvčího se ministr proti „hrubému posunu“ svých skutečných výroků na téma protiruských sankcí důrazně ohrazuje.

„Od samého počátku účinnosti sankcí neustále opakujeme, a to i premiér Bohuslav Sobotka, že sankce nepovažujeme za rozumné,“ citovala ruská agentura z Mládkových písemných odpovědí. „Věříme, že budou postupně zrušeny, protože působí problémy oběma stranám – Ruské federaci i EU.“

„Česká republika je členem Evropské unie. Od začátku platnosti evropských sankcí jsme, včetně premiéra Bohuslava Sobotky, hovořili opakovaně o tom, že sankce nepovažujeme za optimální a rozumné řešení. Věříme v jejich postupné rušení, protože přinášejí problémy oběma stranám,“ uvedl Mládek na dotaz týkající se ekonomických sankcí v písemné odpovědi pro TASS, kterou ČTK poskytl ministrův mluvčí.

„Nemyslíme si ale, že sankce jsou jedinou příčinou současného poklesu vzájemného obchodu. Přinesly sice dílčí problémy některým našim exportérům, především v oblasti zemědělských produktů a potravin, ale nikoliv problémy zásadní. Pokles vzájemného obchodu se týká nejen sankčních, ale prakticky všech položek. Máme proto skutečný zájem na zachování a rozšíření hospodářských vztahů, založených na dialogu, vzájemné důvěře a regionální spolupráci,“ sdělil rovněž ruské agentuře podle svého mluvčího český ministr.

Mládek, který ve středu odcestuje na krátkou návštěvu ruské Samarské oblasti, poukázal na pokles vzájemného obchodu, který se loni snížil o 40 procent a klesá i letos. „Je to důsledek sankcí a odvetných kroků, a také situace na světovém surovinovém trhu a snížení kurzu ruského rublu. I v podmínkách různých omezení máme zájem na zachování dobré hospodářské spolupráce českých podniků s jejich ruskými partnery,“ řekl.

Mládek podle ruské agentury ve středu zamíří do povolžského města Togliatti, kde chce podpořit českého výrobce zapalovacích svíček Brisk Tábor. Jeho nový závod má v Rusku vyrábět devět milionů svíček ročně, zejména pro automobilky AvtoVAZ a Renault.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com