NÁZOR / Nevládní organizace jsou důležitou součástí našeho veřejného života. Chrání demokracii, pomáhají potřebným a zajišťují odpovědnost veřejných institucí. Třetí země jako Katar, Írán, Rusko a Čína je však mohou snadno využívat k lobbování za své zájmy tím, že poskytují značné finanční prostředky na jejich činnost. A v současné době se jedná o zcela legální praxi.
Orgány Evropské unie a odborníci nás již léta upozorňují, že v systému existuje mezera. Nevládní organizace, dokonce i ty, které dostávají peníze našich daňových poplatníků, nemají povinnost zveřejňovat financování ze třetích států nebo od megakorporací.
Nevíme také, zda peníze EU nekončí v rukou teroristů. V Evropském parlamentu požadujeme, aby pro nevládní organizace platila stejná pravidla jako pro ostatní příjemce finančních prostředků EU. Žádáme o transparentnost. Nic víc. Nechápu, proč je diskuze o tom tak bouřlivá. Jde nám všem snad o to stejné. Nebo ne?
Evropská levice je proti
Zelení a socialisté se však už dříve vyslovili hlasitě proti nastavení efektivnějšího systému. Proč nechtějí přistoupit na pravidla, která zajistí, že peníze z Evropské unie nebudou využívány v rozporu s hodnotami EU? Proč nechtějí bojovat s těmi, kdo zneužívají dobrého postavení neziskových organizací k vysávání peněz z EU či prosazování zájmů jiných států?
Aféra Katargate naplno odhalila slabiny v transparentnosti neziskových organizací. Povinností politiků je tyto pukliny v systému opravit a nastavit efektivnější systém, který bude platit pro všechny stejně. Poctivé neziskovky se nemají čeho bát, ty nepoctivé však tentokrát uvíznou v systému a z evropského rozpočtu nedostanou ani euro.
Jako evropští lidovci rozhodně nechceme šlapat neziskovkám po krku, jejich práce si velmi vážíme. Chceme jen lepší pravidla. Chceme, aby peníze z EU byly využívány efektivně a v souladu s cíli EU. O to usilujeme a usilovat budeme. Je to v zájmu všech občanů EU.
Autor je europoslanec za KDU-ČSL