Proč neděláme nic pro naše přátele v Moskvě? Měli bychom se stydět

Ilustrační fotografie ()

Měli bychom se stydět. V Moskvě policie mlátí lidi a my mlčíme. Mlátí lidi, kteří by chtěli volit kandidáty nezávislé na současné státní moci. Mlátí lidi, kteří jsou na naší straně a chtějí takový svět, jaký jsme chtěli i my. A my nyní pro ně neděláme vůbec nic.

Před dvaceti lety jsme byli zemí, která reagovala na každé potlačování lidských a občanských práv ve světě. Byli jsme si vědomi, že naše svoboda je neoddělitelnou hodnotou od svobody lidí v jiných zemích světa. Starali jsme se o to, aby lidé v totalitních režimech nebyli sami. Snažili jsme se, aby diktatury padly a místo nich nastoupily svobodné parlamentní systémy. Usilovali jsme o smíření ve složitých konfliktních situacích. Podporovali jsme demokracii a lidská práva v celém světě. To byla hvězdná chvíle v dějinách našeho národa. Je to ale už jen minulost.

Z této práce našich diplomatů, politiků, novinářů, odborníků, policistů i vojáků zbylo již jen málo. Naši lidé stále ještě usilují o bezpečí světa v konfliktních oblastech, ale ta základní idea obrany svobody je už pryč. Máme totiž v čele Miloše Zemana, který slouží autoritářům v Rusku a v Číně. A jako maňáska na provázku ho přitom vede náš nejbohatší Čech Petr Kellner, který slíbil v Rusku i v Číně, že podpoří „přátelské chování“ české politiky k východním diktaturám.

Zatímco policie mlátí svobodomyslné lidi na náměstích Moskvy, tak naši žurnalisté v redakci Echo 24 lezou do zadku našemu nejbohatšímu Čechovi, který v Rusku a v Číně vesele podniká. Nejde vůbec o to, že by s Ruskem a s Čínou jenom tak obchodoval, jako s těmi státy obchoduje na světě kdekdo. On tam provozuje byznys, k němuž potřebuje politické krytí. V Rusku a v Číně nejsou žádné na státu nezávislé realitky, kde by si člověk mohl jen tak koupit banku nebo zlatý důl. Jedinou realitkou, kde si člověk může v Rusku koupit podnikatelské příležitosti, je Kreml. A v této realitce se neplatí jenom v dolarech či rublech. Tam se především platí tím, že člověk prodá svoji duši a svůj národ. A když chce mít někdo v Číně obchod s úvěry, tak musí svůj národ a a svoji duši prodat u Ústředního výboru Komunistické strany Číny.

Je nesmírně trapné dívat se na lidi, kteří dnes podlézají z očividných důvodů Petru Kellnerovi. Když to jsou ale navíc novináři, tak je to principiální průšvih a na takové selhání je třeba upozornit. Je to průšvih ze stejné kategorie jako naše dezinformační weby, jako protievropská strana prezidentského syna a jako náš současný prezident. Je to velice nebezpečný útok na západní charakter naší demokracie. Ve sporu Putina a jeho policie s našimi přáteli na náměstích Moskvy je to silný hlas pro Putina a pro jeho policii.

Naším zásadním problémem je, že ruská policie mlátí v Moskvě naše lidi. Naše přátele. A naši novináři v Praze ostentativně lezou do zadku našemu nejbohatšímu Čechovi, který v Rusku a v Číně tak skvěle obchoduje, až to celý Pražský hrad směruje na východ.

Že se nestydíme. Ruská policie láme v Moskvě lidem nohy o obrubníky chodníků. Lidem, kteří chtějí svobodný život. A my neděláme pro tyto naše přátele vůbec nic. A naši novináři velebí člověka, který prodává náš národ barbarům z východu.

Nejstupidnějším projevem této hanebnosti je, že tomu naši kolegové v Echu říkají obrana tradičních hodnot. Asi mají na mysli tradice KGB. To je nesmírně konzervativní instituce. Ještě lepší a výkonnější než carská ochranka.

Jediný, kdo se ke skandálnímu dění vyjádřil, byl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Tento článek je ale věnovaný novinářům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]