Proč nejsou v Česku roušky a respirátory? Vláda je nechala odeslat do Číny

Češi se již několik dní rozhořčeně ptají, kde jsou ochranné prostředky, které by zabránily šíření koronaviru. Ve skladech jich je minimum a vláda nemá řešení. Přitom je hořkou skutečností, že Česká republika odeslala na pět tun těchto prostředků do Čínské lidové republiky.

Zastupitelský úřad České republiky v Pekingu poskytl již 2. března České televizi video, na němž čínští pracovníci vykládají balíky z letadla, a k tomu jde komentář reportérky Barbory Šámalové: „V Pekingu přistálo letadlo z pěti tunami české pomoci. S rouškami, respirátory a ochrannými oděvy, které zaslaly kraje, města a firmy.“

Je pravda, že Andrej Babiš se původně zdráhal nějakou pomoc do Číny posílat. Čínský velvyslanec totiž požádal o zvážení humanitární pomoci od ČR a Čína obecně od celé Evropské unie. Babiš řekl, že úřady prověřovaly zásoby zdravotnických prostředků, které by Čína mohla potřebovat. „Ale tam podle zprávy ministerstva zdravotnictví nemáme možnost nějakým způsobem pomoci, protože potřebujeme tyto zásoby pro naše lidi.“

Pak ale prezident Miloš Zeman požádal ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby vládě předložil návrh schválit vyslání armádního speciálu s pomocí do Číny. To pak také odletělo, ale druhé letadlo se čtyřmi tunami pomoci už Čína nechtěla a pomoc vrátila. Se zdravotním materiálem ani neodletělo. „Mám oficiální stanovisko z čínské strany, že z té sbírky, která tady byla na humanitární pomoc do Číny, tak se polovina ještě nestihla přepravit. Ta tady zůstala a čínská strana ji věnovala zpět České republice. Jsou tam respirátory, rukavice, ochranné obleky,“ řekl 10. 3. Jan Hamáček.

Číně jsme tedy poslali pomoc ve chvíli, kdy už ji nepotřebovala a začínala se jevit potřeba mít zdravotnický materiál u nás.

Na sobotní tiskové konferenci vlády Andrej Babiš sice ještě ráno tvrdil, že roušek a respirátorů je dostatek, ale odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch připustil, že těchto ochranných pomůcek „chybí až milion“.

„Je velmi těžké říci, kolik chybí respirátorů. Poptávka je v rámci milionu respirátorů… Ve zdravotnictví chybí v řádech stovek tisíc, možná až milion respirátorů. V noci jsme rozvezli asi 50 tisíc pomůcek,“ řekl Vojtěch ve vysílání Radiožurnálu. Kraje, města a firmy tedy sice pomohly Čínské lidové republice, ale vláda nezkoordinovala celkové zacházení se zásobami.

Opozice žádala v Poslanecké sněmovně již 28. ledna, aby vláda poskytla informace o přípravě státu na zásah epidemie. Návrh předložil Bohuslav Svoboda z ODS. Vládní poslanci (ANO, KSČM, ČSSD) ale jednání shodili ze stolu.

Zde je fotografie z vykládání českých ochranných prostředků v Pekingu 2.3. 2020 (repro ČT).

Krátká zmínka o odvozu ochranných prostředků je v hlavní zpravodajské relaci České televize z 2. března v 16. minutě a 40. vteřině ZDE

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner