Absence funkčního rezervačního systému pro zájemce o očkování má svého viníka. Podle vládní strany ANO je jím opozice, která systém „nepoptávala“. Doslova to řekl místopředseda výboru pro zdravotnictví Julius Špičák (ANO).
V létě Evropská komise rozhodla o tom, že bude nakupovat stamiliony vakcín, přičemž Česká republika podobně jako většina ostatních členských států už v červnu požádala Evropskou unii o jejich dodávku. Ani v lednu, kdy vakcíny skutečně přicházejí, však nemá připravený řádně fungující nástroj k registraci zájemců, ale hlavně k rezervaci termínů očkování. Důvod je přitom zjevný – vláda následujícího půl roku žádný systém nepřipravovala a namísto toho veřejnosti nabízí jen jeho jeho narychlo vytvořený fragment.
V létě byla vláda zahlcená péčí o svůj mediální obraz. Pokračovala v nákladném představení o vývoji vlastní vakcíny a premiér osobně odbýval naléhavé žádosti opozice o společnou přípravu strategie boje proti koronaviru s tím, že aktuálním tématem je zahrádkářský zákon. „My nechceme covid, my chceme zahrádky. Covid jenom opozice dělá,“ pronesl 17. září v poslanecké sněmovně slova, která později několik nadšenců vydalo knižně formou satirické sbírky „dadaistických textů“ Andykódy.
Kvapné spuštění na poslední chvíli improvizovaně připraveného registračního systému pro zájemce o očkování přesto zdravotnický expert ANO Špičák ve čtvrtečním vydání pořadu České televize Události, komentáře vysvětloval údajným nezájmem opozice.
„V podstatě jsem nezaznamenal, že by po tom systému někdo volal, ta poptávka tady prostě nebyla a já jsem tu poptávku nezaznamenal ani u opozičních odborníků, ani poslanců, to je realita, já bych se k tomu tak úplně nevracel,“ pokoušel se vyzout ze zodpovědnosti poslanec Babišovy vládní strany, který dokonce ani neváhal relativizovat selhání své partaje poukazem na situaci v okolních zemích, přičemž konkrétně jmenoval jen a pouze Německo, což o chvíli později vzal zpět. „Ten start budou provázet problémy, podívejme se do médií, jak vypadá situace v Německu (…) Podívejte se do okolních zemí, perou se se stejnými problémy. Samozřejmě s výjimkou Německa, které skutečně v tomto případě tedy asi bylo připraveno.“
Logika výše citovaných výroků Babišova experta na zdravotnictví je varující a příznačná pro fungování celého Babišova politického spolku bezpodmínečně loajálních prospěchářů. Dosud tento sektářský přístup ke správě země připravil tento stát o velký díl mezinárodní prestiže, prohloubil všeobecný společenský úpadek a podílí se i na bezprecedentním zadlužení této země. Nově se tento přístup stává i otázkou zdraví, a jde také o holý život.