Proč nevyšla na severu Čech koalice ANO a ODS se Starosty? Ztráta důvěry, zní z vítězného hnutí

Eric Drooker

Ústecký kraj má čtyři dny po volbách nejblíž ke koalici vítězného hnutí ANO s ODS a Spojenci pro kraj. Jejich zástupci ve středu podepsali memorandum o spolupráci, tedy jakousi smlouvu o budoucí koaliční smlouvě. Původně zvažovaná a od soboty oznamovaná trojkoalice se STAN naopak nevyšla. Důvod? Hlavně osoba lídra Starostů Filipa Ušáka.

Podle informací HlídacíPes.org se ve středu odpoledne sešli vyjednavači ANO, ODS a Spojenců pro kraj. Ti sdružují Zelené, TOP 09 a několik menších projektů.

Spojenci tak nahradili STAN v zamýšlené trojkoalici. Ta by se nově mohla opírat o těsnou většinu 29 hlasů, původní mohla mít pohodlných 32 v 55členném zastupitelstvu.

Hnutí ANO nejprve zrušilo úterní schůzku s ODS a Starosty, na níž mělo dojít k podpisu memoranda o budoucí spolupráci. Pak se jeho zástupci odebrali na schůzku s Andrejem Babišem. Po ní už bylo zřejmé, že původní varianta končí. Babiš ale pro HlídacíPes.org popřel, že by on osobně tlačil na vyřazení Starostů, označil to za nesmysl.

Během středy už bylo zřejmé, že třetím do party mají být Spojenci pro kraj. Ti již o víkendu nabídli vítěznému hnutí ANO svou případnou účast v koalici, podle informací HlídacíPes.org by se v tu chvíli spokojili s jedním křeslem v krajské radě. Nynější nabídka je od hnutí ANO velkorysejší. Rada má být jedenáctičlenná, ANO má mít křeslo hejtmana pro svého lídra Jana Schillera, ale nepodrží většinu. V radě by mělo mít ANO 5 křesel, ODS čtyři a Spojenci pro kraj dvě.

Proč STAN nakonec vypadl z koalice, která byla již od vyhlášení výsledků voleb pro všechny tři partnery první volbou? Jde o separátní jednání, která lídr Starostů Filip Ušák vedl s dalšími subjekty, například s Piráty. Poté, co se tato informace dostala k ODS a hnutí ANO, plánovanou schůzku odložili. Ve středu odpoledne ji pak lídr hnutí ANO Jan Schiller definitivně zrušil s tím, že je na stole dohoda se Spojenci.

Informace o schůzce se zástupci STAN se ve středu objevila i na ústeckém pirátském fóru. Najdete ji zde. O tom, že může jít ve skutečnosti ze strany ANO o zástupný důvod k vypovězení dohody, svědčí například to, že oni sami se též s Piráty sešli.

Další varianty, tedy zejména pokus poslat hnutí ANO do opozice a sestavit tzv. duhovou koalici ODS, STAN, Pirátů, Spojenců pro kraj a Lepšího severu, nejsou v tuto chvíli příliš reálné. Řada animozit rovněž brání vytvoření jakýchkoli koalic s SPD nebo KSČM.

Článek publikujeme s laskavým svolením serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]