Nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj začal hned od prvních vteřin nástupu do úřadu rázně. V pondělí na slavnostní schůzi parlamentu složil prezidentskou přísahu a hned po inauguraci poslancům oznámil, že sněmovnu rozpouští. Sdělil jim také, že během dvou měsíců uvolní z funkce ministra obrany, šéfa tajné služby SBU a generálního prokurátora.
To nám může připadat nezvyklé. Ve skutečnosti se ale podle pozorovatelů jedná o očekávaný a logický krok.
Proč to tak je, vysvětluje pro Forum 24 komentátor Jefim Fištejn:
„Zelenskyj v parlamentu neměl vůbec žádnou personální základnu a v tomto složení se nemohl o nic opřít, neměl tam žádnou frakci. Proto se rozhodl co nejdříve uspořádat volby, aby jeho vlastní frakce vznikla. Teď může čekat, že by byla velmi početná a on počítá s tím, že jeho podpora může časem klesat. Proto chce prezidentskou kampaň vyústit v parlamentní, je to logické a očekávalo se to a bylo by asi hloupé kdyby tak nepostupoval. Dosavadní frakce byly spíše nakloněné Porošenkovi, ačkoli nebyly vyloženě nepřátelské: Zelenskyj tam potřebujete mít své lidi a proto budou volby předčasné.“
Jak média připomínají, rozpuštění Rady – parlamentu, Zelenskyj sliboval už ve své prezidentské kampani.
Nový prezident v pondělí poslancům doporučil, aby svůj zbývající čas využili k přijetí důležitých zákonů, za které pokládá zrušení poslanecké imunity, zpřísněný postih nezákonného obohacování a nový volební zákon.
Představil také svou ambiciozní vizi ukrajinské budoucnosti: „Musíme se stát Islanďany ve fotbalu, Izraelci v obraně rodné země, Japonci v technologiích, Švýcary v umění žít šťastně vedle sebe. Naším prvním úkolem je zastavení palby na Donbasu. Bude-li to zapotřebí, jsem připraven obětovat svou funkci, aby byl nastolen mír.“
Ve svém projevu, když hovořil o separatistické oblasti, střídal ukrajinštinu a ruštinu.
Na inauguraci dorazil pěšky, chce se přestěhovat do méně honosné rezidence a cestovat běžnými leteckými linkami. Světové zpravodajství připomíná nejen jeho předchozí dráhu herce – komika, ale také to, že je prvním ukrajinským prezidentem židovského původu.
Prezident bude čelit celé řadě vnitřních problémů. Ozvaly se už organizace hájící lidská práva a zaslaly Zelenskému otevřený dopis. Tam mimo jiné píší: „Ukrajina se může pochlubit řadou aktivistů, kteří usilují o skončení korupce, ochranu životního prostředí a ochranu práv pro všechny. To je pozitivní odraz síly ukrajinské občanské společnosti. Příliš často však čelí hrozbám a fyzickému násilí, které zjevně míří k jejich umlčení nebo jsou odvetou za jejich práci. Beztrestnost za toto násilí povzbuzuje pachatele, což zvyšuje pravděpodobnost, že takové útoky budou pokračovat. Naše organizace zjistily, že v roce 2018 došlo na Ukrajině k více než 50 útokům na aktivisty. V mnoha z těchto případů vymáhání práva nedokázalo dostatečně vyšetřit útoky ani nedošlo k podání žaloby proti podezřelým pachatelům.“
V každém případě je jisté, že psát scénáře pro další vývoj Ukrajiny bude pro Zelenského mnohem těžší, než tomu bylo v jeho dosavadní profesi.