Proč ruským tankům často po zásahu odletí věž? Mají desítky let známou vadu

Vrak zničeného ruského tanku na Ukrajině (Profimedia)

Vrak zničeného ruského tanku na Ukrajině | FOTO: Profimedia

Ruské tanky s ustřelenými věžemi, které můžeme často vidět na záběrech z Ukrajiny, jsou jen posledním důkazem toho, že ruská invaze na Ukrajinu neprobíhá podle plánu. Špatné není jen plánování a odhad situace, ale také výzbroj, kterou mají Rusové k dispozici. 

Předpokládá se, že od zahájení ofenzívy Moskvy byly zničeny stovky ruských tanků, přičemž britský ministr obrany Ben Wallace v pondělí odhadl, že jich ruská armáda ztratila až 580.

(Týdeník FORUM)

Odborníci tvrdí, že snímky z bojiště ukazují, že ruské tanky trpí vadou, o které západní armády vědí již desítky let a kterou označují jako „efekt jack-in-the-box“, což je převzato z názvu dětské hračky, kdy panáček vyskakuje z krabičky. Říkají, že Moskva měla tento problém předvídat.

Článek na CNN.com popisuje, o co jde: „Problém souvisí se způsobem skladování munice tanků. Na rozdíl od moderních západních tanků nesou ruské tanky ve svých věžích více nábojů. To je činí velmi zranitelnými, protože i nepřímý zásah může spustit řetězovou reakci, při níž vybuchne celá jejich zásoba munice, čítající až 40 nábojů. Výsledná tlaková vlna může stačit k tomu, aby věž tanku vyletěla do výšky dvoupatrové budovy, jak je vidět na nedávném videu na sociálních sítích. ,To, čeho jsme svědky u ruských tanků, je konstrukční chyba,‘ řekl Sam Bendett, poradce programu ruských studií v Centru pro novou americkou bezpečnost. ,Jakýkoli úspěšný zásah (…) rychle zapálí munici, což způsobí mohutnou explozi, a věž je doslova odstřelena.‘“

Tato závada znamená, že posádka tanku – obvykle dva muži ve věži a třetí u řízení – nemá v podstatě šanci uniknout, říká Nicholas Drummond, analytik obranného průmyslu specializující se na pozemní válku a bývalý důstojník britské armády. „Pokud se nedostanete ven během první vteřiny, je po vás.“

O tomto fatálním nedostatku u tohoto typu tanku se přitom ví dlouho, už od válek v Perském zálivu proti Iráku v letech 1991 a 2003. Tehdy velké množství tanků T-72 irácké armády pocházející z ruské výroby postihl stejný osud. Věže byly vyhozeny z korby při zásahu protitankovou střelou. Když byla v roce 1992 uvedena do služby řada T-90 – nástupce tanku T-72 –, bylo modernizováno jeho pancéřování, ale systém nabíjení střel zůstal podobný jako u jeho předchůdce, takže byl stejně zranitelný, řekl Drummond. T-80, další ruský tank, který se účastní invaze na Ukrajinu, má podobný systém nabíjení střel.

(ČTK)

Důvod, proč se Rusům konstrukce líbila, je z určitého hlediska pochopitelný. Tento způsob nabíjení střel šetří místo a tank může mít nižší profil a je obtížnější ho v boji zasáhnout. Západní armády po neblahé zkušenosti ruských tanků sáhly ke konstrukci, kde je munice kromě jedné potřebné střely v odděleném prostoru. TankyM1 Abrams, které používají USA a některé spojenecké armády, jsou větší a nemají karusel, zařízení na automatické nabíjení. Čtvrtý člen posádky vybírá náboje z uzavřeného prostoru a přenáší je do děla. Pokud je tank zasažen, je ve věži nanejvýš jeden náboj, a navíc střely používané západními armádami někdy pod vysokým žárem hoří, ale nevybuchují.

Rusko teď na špatně zvolenou koncepci doplácí a přichází o tanky i posádky. Obojí je těžké nahradit. Jak CNN uzavírá, výcvik tankové posádky může trvat až 12 měsíců. To říká Aleski Roinila, bývalý tankista finských obranných sil, a dodává, že „to se ještě považuje za rychlé“. Pro Rusko je nahrazení stovek posádek v této fázi války velkým problémem. Zvláště když tanky, které mají dál používat, jsou tak nedokonalé.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freecze[email protected]

Související články