Proč se Babiš bál vyjádřit k soše Koněva a Kosovu?

repro video: anobudelip.cz

Andrej Babiš, premiér ČR | FOTO: repro video: anobudelip.cz

Ruský ministr nazývá českého starostu nacistou, prezident dělá ostudu v zahraničí a premiér k obojímu mlčí. Co se stalo s Andrejem Babišem, že tentokrát neměl potřebu se vyjádřit? Jindy jsou jeho sociální sítě plné názorů na cokoliv a teď nic. Poradili mu marketingoví specialisté hnutí ANO, že má chvíli mlčet, nebo se jen bojí Miloše Zemana? 

Tříměsíční fraška kolem jmenování nového ministra kultury ukázala několik věcí. Například to, že prezident chce do konce svého mandátu dávat najevo zvrácenou představu o výkonu své funkce. Také se v plné kráse předvedla zbabělost Andreje Babiše.

Premiér, který byl vtlačen do pozice, kdy si musel vybírat mezi střetem s hlavou státu a ponížením, zklamal. Babiš z nepochopitelných důvodů, o nichž se dá pouze spekulovat, znovu udělal vše tak, jak nakázal Zeman. Přes počáteční náznak možného odporu tak předseda vlády potlačil své ego a nechal nabobtnat to prezidentovo.

Facebook Andreje Babiše

Zřejmě i v důsledku tohoto nepříliš povedeného ukázání slabosti, je nyní Babiš tišší. Hlavě ale v otázkách, které by jako ministerský předseda naopak řešit měl. Když na naše představitele začne útočit jakýkoliv jiný stát, musí premiér zasáhnout a jasně říci „dost“. Možná by to Babiš udělal, kdyby se nejednalo o šikanu z Ruska a Číny.

Když začal Peking zakazovat vystoupení našich umělců, jejichž činnost má návaznost na Prahu, premiér mlčel. Přitom měl udělat přesně to, co předvedl Lubomír Zaorálek. Ministr kultury si pozval čínského velvyslance a razantně mu vysvětlil, že za takových okolností spolupráce obou zemí fungovat nebude.

Když extremisté a komunisté demonstrovali u sochy maršála Koněva, měl Babiš alespoň vyzvat k mírnější debatě. On však nechal celou situaci eskalovat do té míry, že starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi vyhrožují fyzickou likvidací a ruský ministr o něm tvrdí, že se chová jako nacista.

ČTK

Když Miloš Zeman dělal ostudu v Srbsku, kde veřejně urazil vládu Kosova, opět měl ministerský předseda reagovat. Ani tentokrát ovšem nebyl slyšet. Prý se vyjádří, až se o celé situaci bude jednat. Nepředpokládá však, že by Česká republika vzala zpět uznání Kosova, jak by si přál prezident.

Všechny tyto situace ukázaly, jak jsou v současnosti rozdány karty. Hrad určuje zahraniční politiku, která zemi směřuje do náručí východních mocností. Premiér má zase volnou ruku při řádění uvnitř státu. Když nebude moc mluvit Zemanovi do jeho zájmů, možná se dočká i podpory, kdyby v kauze Čapí hnízdo přišlo na „nejhorší“.

Demokracie je utlačována do kouta a narůstá snaha vytvořit prezidentský systém. A to i přes Zemanův zhoršující se zdravotní stav. Situace totiž není vytvářena přímo pro něj, ale pro vhodného nástupce, kterého si vyberou v Kremlu. Zatím to ovšem vůbec nevypadá, že by to měl být Babiš. Proto by si měl premiér dávat pozor na to, jak dlouho hodlá sloužit Zemanovi. Možná ho to semele rychleji, než si umí představit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner