Proč se Babiš tolik zajímá o kůrovce? Agrofert má zakázku na lesnické práce

Eric Drooker

Kůrovec. Problém, o němž ještě před několika dny hovořili pouze zasvěcení odborníci. Nyní se však zdá, že se jedná o největší přírodní katastrofu, která naši zemi postihla za tisíce let. Důvod? Do řešení kalamity se pustil osobně Andrej Babiš, a to už něco znamená. Premiér v demisi se však neangažuje tam, kde nevidí jakýkoliv profit pro sebe a svou firmu. Nejinak je to i nyní.

Shodou náhod a okolností, se teď velmi hlasitě řeší kůrovcové trable, které jsou tak obrovských rozměrů, že dokonce ministr zemědělství v demisi Jiří Milek narychlo odvolal šéfa společnosti Lesy ČR, Daniela Szóráda. Ten za celou situaci, podle zřejmě v Babišově nové vládě nepokračujícího ministra, může. A proto musel neprodleně skončit. Jakoby jeho výměna měla ihned problém vyřešit.

To však vůbec nekoresponduje s úterními slovy Andreje Babiše, který ze všech potíží, spojených s lesním škůdcem, obvinil exministra zemědělství Sobotkovy vlády, Mariana Jurečku. Šéfovi hnutí ANO se totiž pokaždé hodí, když může za cokoliv obvinit „ty před ním“, od nichž přišel naši zemi vymýtit. Tentokrát ovšem Babiš zapomíná, že s 1.místopředsedou KDU-ČSL seděl ve stejném vládním kabinetu a pokud by už tenkrát viděl, že je možné Jurečku za kůrovce nahlas zkritizovat, třeba ve svých novinách, nebo na sociálních sítích, rozhodně by to udělal a lidoveckému ministrovi by jeho pochybení neustále připomínal.

Jediný důvod, proč se premiér v demisi zajímá o stav našich lesů, je nepřekvapivě ekonomický. Firma Uniles ze skupiny Agrofert, tedy té společnosti, kterou údajně již neovládá majitel hnutí ANO, získala v loňském roce státní zakázku na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2018-2022. Odhadovaná hodnota tendru je necelé tři miliardy, což už je dostatečný důvod, aby se Babiš začal zajímat o to, v jakém stavu je komodita, s níž obchoduje.

Miliardář a oligarcha je ze svých byznysových let zvyklý si všechno pohlídat a tuto zkušenost převádí do praxe i jako politik. Angažovanost v „kauze kůrovec“ je tedy pochopitelná. Proč těžit a prodávat dřevo, které má nižší cenu, když se z pozice premiéra dá udělat něco pro to, aby se stav našich lesů zlepšil. Nejde o dobro přírody nebo občanů. Jen o velký balík peněz pro Agrofert.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]