Proč se dámské košile zapínají opačně než pánské? Roli hrají emancipace, zbraně i děti

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Existuje mnoho skutečností, které o některých věcech, jež jsou součástí našeho běžného života, nevíme. Všimli jste si například, že pánské košile mají knoflíky převážně na pravé straně, zatímco dámské blůzy je mají nalevo? Proč tomu tak je, vysvětluje deník Daily Star.

Důvodů, proč se zapínání liší, je hned několik. Jedna domněnka například hovoří o tom, že se pánské košile zapínaly na pravé straně proto, že většina mužů držela meč v pravé ruce. To znamenalo, že potřebovali být schopni rychle rozepnout knoflíky na košili, aby se mohli utkat v souboji. Rozepínání knoflíků levou rukou pro ně tedy bylo rychlejší.

Pokud jde o to, proč mají ženy knoflíky na levé straně, někteří odborníci se domnívají, že je důvodem tendence žen nosit své děti na levé ruce. Z toho důvodu tak jejich košile a blůzy byly navrženy tak, aby se daly rozepínat nebo zapínat volnou pravou rukou. To by usnadnilo kojení.

Může to být také proto, že v minulosti ženy jezdily na koni, sedíc nohama na levé straně. Zapínání na levé straně mohlo zabránit tomu, aby jim vítr při rychlejší jízdě košile rozepínal.

Dalším možným vysvětlením rozdílů v umístění knoflíků může být nástup emancipace. Jako praktickou techniku rozlišování mezi mužským a ženským oděvem umisťovali výrobci knoflíky na levou stranu ženských oděvů.

Melanie M. Mooreová, zakladatelka značky dámských halenek Elizabeth & Clarke, má jinou teorii. „Když byly knoflíky ve 13. století vynalezeny, byly stejně jako většina nových technologií velmi drahé,“ připomíná. „Bohaté ženy se tehdy neoblékaly samy. Oblékala je jejich komorná. Protože většina lidí byla praváky, bylo pro někoho, kdo stál naproti vám, snazší zapnout vám knoflík na šatech, když byl vlevo,“ dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články