Proč se na Primě podivně mění výsledky hlasování v předvolebních debatách i jejich pravidla?

Debata na FTV Prima (profimedia.cz)

Debata na FTV Prima | FOTO: profimedia.cz

Nedělní večer bude na CNN Prima News patřit další z debat politických lídrů, kteří usilují o post ministerského předsedy. Tedy Andreje Babiše, Petra Fialy a Ivana Bartoše. Zcela nečekaně se ovšem posledních pár dní před natáčením pořadu „Česko hledá premiéra“ změnila dramaturgie pořadu. Podle informací FORUM 24 byl do debaty nakonec pozván i Tomio Okamura a přibylo hlasování, které původně nebylo v plánu.

Právě to ovšem může vyvolávat spekulace o jeho výsledku. Část televizních diváků už totiž zpochybnila čísla, která nabídla například debata z 29.9. s podtitulem „Hlas lidu“. Podle zdroje z Primy totiž došlo k přerušení hlasování, které původně odstartovalo ještě před začátkem pořadu. Když ovšem Speciál 360° začal, byly výsledky anulovány.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Vzhledem k tomu, že pravidla hlasování umožnila každému divákovi podpořit svého favorita pouze jednou, mohlo to do jisté míry ovlivnit výsledky. Podle webu CNN Prima News v době před restartem totiž vedla s téměř 80 procenty Jana Černochová, nakonec ovšem anketu vyhrál předseda Svobodných Libor Vondráček se 45 procenty. To sice neznamená, že by nemohl získat prvenství, je pouze otázkou, kam se poděly hlasy, které získala poslankyně ODS před anulováním hlasování, a zda takový zásah není porušením regulí.

Jak ovšem tvrdí zdroj z komerční televize, pravidla jsou pro nedělní debatu pozměněna a k ničemu podobnému už by dojít nemělo. Proč však vůbec hlasování, které dříve nebylo avizováno, opět proběhne? A proč se ke trojici reálných kandidátů na premiéra připojí i šéf SPD, který vůbec nemá šanci se předsedou vlády stát?

To jsou otázky, které dávají možnost ke vzniku celé řady spekulací. Například proč se důležitá politická debata, kterou může reálně sledovat přes půl milionu diváků, chceme-li voličů, změnila v talentovou soutěž, jejíž pravidla neurčují její účastníci ani diváci, ale televize, která ji vysílá? Na základě zkušeností s podvody ve většině těchto show už je dopředu složité věřit všemu, co se během přímého přenosu odehraje. 

Debatu politických lídrů, z nichž tři mají šanci stát se novým premiérem, tak Prima změnila na estrádu typu Zlatého slavíka, jejíž výsledky byly, jak je veřejně známo, pochybné. Snad se komerční televizi podaří odolat jakýmkoliv vlivům a nabídne férové šance pro všechny účastníky pořadu. 

Zároveň by do budoucna bylo dobré, aby Prima neupravovala podmínky, které byly dopředu dané. Působí to nevěrohodně a vyvolává možná zbytečné spekulace o tom, komu se hodí náhlé změny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]