Koalice SPOLU pod vedením předsedy občanských demokratů Petra Fialy hned v několika předvolebních průzkumech přeskočila koalici Pirátů a Starostů a umístila se na druhém místě. A to navzdory tomu, že si ve volební kampani nepočíná nijak oslnivým způsobem. V čem spočívá hlavní síla a přednost koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a může jí zajistit vítězství ve sněmovních volbách?
Je to zvláštní paradox, ačkoli občanští demokraté, lidovci a TOP 09 v předvolební kampani nepůsobí příliš energickým dojmem a jejich kampaň není příliš výrazná, v jejich prospěch hraje to, že se navenek jeví jako z jednoho kusu, a rozhodně se nedá říct, že by voliči, kteří mají blíž k jedné z trojice stran, měli nějaký zásadní problém s dalšími dvěma subjekty.
V tomto smyslu jsou příznivci jednotlivých uskupení s koalicí srozuměni a nedělá jim žádné potíže, že volbou koalice SPOLU dávají svůj hlas ještě jiným stranám než té, kterou za běžných okolností upřednostňují. Koalice SPOLU je tak pro ně sázkou na jistotu a to, co navenek může působit jako nuda a bezbarvost, je pro ně ve skutečnosti záruka stability, serióznosti a předvídatelnosti.
Je to přesně tak, jak tvrdí jeden ze zakladatelů iniciativy občanských demokratů ČESKO.plus Jakub Splavec. V rozhovoru, který nedávno poskytl redakci serveru FORUM 24, zajímavým způsobem srovnal obě koalice: „Pokud je rozdíl mezi dvěma koalicemi demokratického bloku, tak Piráti a STAN to měli velice dobře interně odkomunikované, takže se s tím jejich členové ztotožnili, ale dnes začínají Starostové trochu litovat, že do toho s Piráty šli, protože to názorově vůbec nekoreluje navenek. Interně si to ale vyříkali. U nás to bylo naopak. Spousta lidí se o koalici dozvěděla z médií. Neproběhla tam žádná silná interní komunikace: děláme to proto a proto.“
Splavec rovněž uvádí, že mezi příznivci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL byla externě obrovská poptávka po koalici oproti situaci mezi sympatizanty Pirátů a Starostů: „TOP 09 a KDU-ČSL by měly být liberální a konzervativní křídlo v rámci ODS. Proto lidem nepřijde divné, že se tyhle tři strany daly dohromady. Chtějí to a říkají, super, pan Fiala se mi líbí, Jurečka je sympaťák,“ dodává jeden ze zakládajících členů iniciativy ČESKO.plus.
K tomu lze dodat, že koalice SPOLU může těžit i z nespokojenosti voličů, kteří by koalici Pirátů a hnutí STAN chtěli volit kvůli Starostům a nezávislým, ale kvůli obavám z nevyzpytatelnosti Pirátské strany nakonec zvažují koalici pod vedením Petra Fialy a postupně se přiklánějí spíše k ní.
Soupeři, nikoliv nepřátelé
Výše uvedené dále umocňují další dva faktory: jednak osoba lídra koalice SPOLU a předsedy občanských demokratů Petra Fialy, jednak to, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš si jako hlavního protivníka vybral Ivana Bartoše a koalici Pirátů a Starostů. Rozhodl se kandidovat v Ústeckém kraji, stejně jako šéf Pirátské strany a na Piráty rovněž nejvíce útočí. I tím se stupňuje tlak, kterému je koalice vystavena a kterému zatím moc dobře neumí čelit.
Fiala tak stojí trochu stranou a zatím se zdá, že mu to spíše prospívá. Počíná si velmi diplomaticky a umírněně, takže koalice pod jeho vedením v nastalé předvolební přetahované působí jako stabilní síla, která nemá zapotřebí uchylovat se k podpásovým útokům a která velmi věcně, ale přitom nekompromisně zastává své klíčové hodnoty a programové body.
Velmi pěkně se to ukázalo i v nedávném vyjádření Fialy k tomu, jaký mají vztah k Pirátské straně. Předseda občanských demokratů na své facebookové stránce uvedl: „Piráti jsou naši soupeři, nikoliv nepřátelé.“ A následně to dále rozvedl: „Dostávám od vás spoustu otázek, proč se naše koalice SPOLU více nevymezuje vůči Pirátům. Odpověď je jednoduchá – naším hlavním cílem je ve volbách porazit Andreje Babiše, zabránit vládě populistů a přinést do české politiky konečně tolik potřebnou změnu,“ zdůraznil Fiala.
A pokračoval: „Ano, s Pirátskou koalicí nás mnoho věcí rozděluje. Neshodneme se na výši daní, ochraně soukromí, nelíbí se nám některé levicové nápady, jsme ostražití vůči ‚pirátským‘ výhradám vůči NATO či k přenesení více pravomocí do ‚Bruselu‘ – ale současně jsme si vědomi toho, že voliči od nás čekají změnu poměrů v zemi. Pokud uspějeme, jsme připraveni spolupracovat tak, aby z toho měli prospěch občané. Podzimní volby chceme vyhrát a sestavit takovou vládu, která posune Českou republiku kupředu a bude ctít hodnoty svobody a demokracie. To je náš jednoznačný cíl. Věřím, že SPOLU to dáme!“
Snůška smyšlených a neupřímných keců Andreje Babiše
Zní to jasně a rozumně. V situaci, kdy Babiš jede svoji kampaň naprosto odtrženou od reality, rozdává zmrzlinu a svoji knížku předkládající lidem snůšku smyšlených a neupřímných keců a nádavkem napadá Piráty a straší před nimi rovněž z prstu vycucanými výmysly, Fialou jednoznačně a klidně vyjádřené postoje mají svoji sílu a působivost.
V takovém kontextu se i Fialova věta o slušnosti („Slušnost dává společnost dohromady, vidím v ní sílu. Nepovažuji ji za slabost, ale za hodnotu, která má v politice své místo“), která se sama o sobě zdá být trochu nadnesená a nemusí působit příliš obsažně, nakonec nejeví tak banálně a má svůj význam.
Jistě, určitě je pravda, že výraznější a více burcující kampaň by voliče občanských demokratů, lidovců a TOP 09 mohla ve větší míře mobilizovat, aby přišli k říjnovým volbám, zároveň však platí to, že příznivci těchto stran mají i tak dost svých palčivých a neopominutelných důvodů, proč se k volebním urnám chtějí dostavit.
Současná politická a společenská situace je totiž nenechává chladnými a opravdu si více než co jiného přejí konec premiéra Babiše a vlády hnutí ANO. K tomu, aby je Petr Fiala přesvědčil o tom, že chce totéž, nemusí halekat ani být nijak agresivní. Stačí, když stále dokola opakuje, že to má úplně stejně jako oni a že mu mohou důvěřovat v tom, že je v žádném případě nezklame, protože s Babišem ani s hnutím ANO nikdy vládnout nebude.