Proč Švédsko uspělo při covidu o tolik lépe než Česko

Eric Drooker

Světová zdravotnická organizace nedávno zveřejnila tabulku nadúmrtí v době covidu. Švédsko podle ní dopadlo podstatně lépe než většina států EU. Za cestu, kterou zvolilo, bylo často kritizováno, pro vládu Andreje Babiše bylo dokonce odstrašujícím příkladem. Babiš tehdy prohlásil: „Švédsko to nezvládá.“ Podle statistiky WHO zemřelo za rok 2020 v Česku o 126 lidí na 100 000 obyvatel více, ve Švédsku za stejné období jen o 84. V dalším roce pandemie, v roce 2021 počet nadúmrtí v Česku stoupl na 220, zatímco ve Švédsku klesl na 27. Názory na to, proč tomu tak bylo, se různí.

Srovnání švédské a české cesty nejlépe shrnuje tabulka ve fotografii. Nutno podotknout, že jedním z hlavních tvůrců švédské cesty byl švédský státní epidemiolog Anders Tegnell, který byl za svůj přístup k pandemii kritizován doma i v zahraničí. Ve švédském tisku vycházely články s titulky jako Švédsko osamocené v otázce roušek, proti Tegnellovi vystupovali odborníci, novináři, a dokonce i sám král. Tegnell trval po celou dobu klidně a neochvějně na své strategii, nedotčen kritikou ani chválou. Množství různých, často protichůdných názorů komentoval slovy, že ho zájem veřejnosti o epidemiologii velice těší. Nikdy nikoho neodsuzoval.

Nejpodstatnějším rysem švédské covidové strategie tedy bylo, že o ní rozhodovali odborníci, samozřejmě ve spolupráci s vládou, která jim důvěřovala. Situace v Česku byla zcela odlišná. Prezident Zeman i tehdejší premiér Babiš sice často mluvili o vládě odborníků, ale ve skutečnosti se nikdy radami odborníků neřídili a rozhodovali sami.

Dalším rysem švédské cesty bylo, že lockdowny nebyly považovány za dlouhodobě udržitelné pro  společnost, a proto k nim Švédsko nikdy nepřistoupilo. Místo toho se prosadilo několik jednoduchých a dlouhodobě udržitelných opatření, která se po celou dobu pandemie neměnila: Zůstaň doma, pokud se cítíš nemocen, zachovávej odstup, myj si často ruce, vyhýbej se tlačenici, a pokud je to možné, pracuj z domova. Tato doporučení se opakovala denně na pravidelné tiskové konferenci ke covidové situaci, až se stala pro většinu obyvatel samozřejmostí.

Místo roušek kombinace opatření

Roušky ve veřejném…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články