Proč Toman kvůli hovězímu zkusil zlikvidovat jednu restauraci a ostatní kryl?

Ministr zemědělství Miroslav Toman  (ČTK)

Ministr zemědělství Miroslav Toman | FOTO: ČTK

Škodlivé potraviny z Polska jsou velkým problémem, který ovšem ministerstvo zemědělství evidentně moc aktivně neřeší. Poslední případ nebezpečného hovězího masa, které se dostalo nejen do České republiky, ale dokonce až ke koncovým uživatelům, znovu upozornil na špatné kontrolní mechanismy. Když se k tomu navíc přidá vystoupení ministra Tomana, který celou situaci ještě zhoršil, vidíme, že nejen dvojí kvalita potravin je problém, který je nutné ihned vyřešit.

Je až neuvěřitelné, že si ministerstvo zemědělství troufne pár dní po oznámení kauzy polského hovězího masa umístit na svůj facebookový profil 133 obrázků potravin, které od roku 2008 poškozovaly všechny české spotřebitele. Navíc, když se některé nevyhovující potraviny opakují, a přesto se dostaly až na naše pulty.

2015 – Máslo - Výrobek obsahoval méně mléčného tuku, než bylo uvedeno na obale a než je stanoveno pro máslo v příslušném právním předpise. ()

Místo toho, aby ministerstvo akčně začalo vyšetřovat, jak je možné, že se špatné hovězí maso dostalo na pulty českých řeznictví, a po této stopě jdou místo úřadu Miroslava Tomana reportéři televize Prima, vystoupí ministr na hodně podivné tiskové konferenci.

Na ní oznámí, že se maso dostalo až do luxusních restaurací v centru hlavního města, kde ho majitelé vydávali za argentinské a prodávali zde jeden steak až za tisíc korun. Informace zcela mimo, která pouze sociálnědemokratickým voličům má ukázat, že si „buržoazní Pražáci“ žijí nad poměry a jedí si předražené jídlo, zatímco zbytek republiky žije z ruky do úst.

Toman si zřejmě řekl, že když taková rétorika funguje v podání jeho přítele Miloše Zemana, zkusí to také a třeba získá nějaké politické body, kterých za dobu svého ministrování vskutku moc nenasbíral.

Místo toho, aby Toman jasně vystoupil proti tomu, že k nám z Polska míří takový potravinový „šmejd“, rozhodl se ministr označit restauraci U Moťáka za jednu ze „škodlivých“, kde chce majitel okrást zákazníky tím, že polské hovězí vydává za maso z jiné destinace. K tomu dodal, že je problém i v několika restauracích s asijským názvem. Nic víc, nic míň.

Takže, zatímco se restaurace U Moťáka dostala na černou listinu a zákazníci ji začali obloukem obcházet a urážet na sociálních sítích, aniž by kontrola skutečně našla důkazy pro Tomanova obvinění, další nejmenované podniky jsou v bezpečí.

Tomio Okamura (Facebook Tomio Okamura – SPD)

Přitom hned pár hodin po ministrově tiskové konferenci se začalo spekulovat, zda jedním z oněch podniků s asijským názvem není restaurace Hiro, kterou před dvěma lety slavnostně otevíral Tomio Okamura, který ji pak několik měsíců vlastnil. Z menu Hiro, které je dostupné na internetu, totiž bleskově zmizela nabídka steaků, což vzbuzuje podezření, že na nich patrně nebylo všechno úplně v pořádku.

Proč ovšem Miroslav Toman jmenovitě hovořil pouze o jednom gastronomickém zařízení a ostatní zamlčel, ačkoliv přesně věděl, o která se jedná? Nabízí se snaha o zametení stop od bývalé provozovny šéfa extremistické SPD, což by zřejmě vyhovovalo Okamurovi, Tomanovi i jejich společnému příteli z Hradu. Další variantou mohou být také nevyřízené účty s majitelem restaurace U Moťáka. Ale třeba měl tento podnik pouze smůlu, že si na něj někdo vzpomněl.

Tak jako tak je nepřípustné, aby ministr bez důkazů označoval jakékoliv firmy jako závadné. To jsou móresy premiéra Babiše, který si takto vyřizuje své účty s podniky, které mu nejsou po vůli, nebo se dokonce odvážily podnikat ve stejném odvětví jako Agrofert. Nebylo však s podivem, že se Toman chová jako Babiš. Vždyť i firmy obou politiků zkoumají úředníci z EU kvůli podezřelému čerpání dotací. Společní jmenovatelé by se tedy určitě našli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]