Proč Tomio Okamura najednou hájí Babiše? Jiného partnera si sotva najde

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura  (ČTK)

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura | FOTO: ČTK

Tomio Okamura, který vystupuje jako velký bojovník za vyčištění republiky od všech nepravostí, je najednou nespokojen. Nelíbí se mu, že Evropská unie není spokojena s tím, že někdo porušuje její pravidla o dotacích. O co velkému bojovníkovi najednou jde?

Na svém facebooku si předseda SPD 16. června napsal:

„O případném střetu zájmů Andreje Babiše či kohokoli jiného mají rozhodovat české orgány, nikoli Brusel. Evropský parlament minulý týden většinou hlasů odsoudil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Jedná se o právně nezávaznou rezoluci, která vyzývá orgány EU i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert. Rezoluce však není právně vymahatelná.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

V SPD tvrdíme dlouhodobě, že je žádoucí, aby činy občanů, které se stanou v České republice, vyšetřovaly výhradně naše orgány činné v trestním řízení a následně soudily výhradně naše soudy, a nikoliv nějaké orgány v Bruselu. Pokud by však naše soudy rozhodly o protiprávním jednání Andreje Babiše, potom tzv. ,padni komu padni‘ a míru zavinění a výši škody by měl stanovit náš nezávislý soud. Tak se však zatím nestalo.“

Jedno je jisté, Tomio Okamura sbírá hlasy lidí, kteří nemají rádi Evropskou unii. Dělá také všechno proto, aby ji měli rádi ještě méně. Není to složité, protože velký předseda neloví mezi lidmi, kteří mají o fungování EU velké ponětí.

Že je Andrej Babiš ve fatálním střetu zájmů, pochopí každý, kdo má průměrnou inteligenci a je aspoň průměrně informován. Tyto podmínky ovšem dost lidí nesplňuje a pro zisk voličských hlasů se stačí na ten zbytek obrátit.

Zápletka přitom není složitá. Pokud někdo chce evropské peníze, má dodržovat pravidla. Pokud to tak není, má ten, kdo platí, nárok se ozvat. Ty peníze nejsou nějaké abstraktní papírky, které si někdo tiskne nahodile ve sklepě. Pocházejí z kapes občanů Unie, tedy také z českých. Pořád ostatně do společné pokladny dáváme méně, než dostáváme, tak bychom měli nejen pravidla dodržovat, ale ušetřit si i smělé výkřiky směrem k Bruselu. Jak pomalá je tuzemská spravedlnost, o tom by se mohlo napsat zvláštní pojednání.

Tomio Okamura nenechá obvykle na vládě nit suchou. Na tom ještě není nic tak zvláštního. Je v opozici. Někdy se shoda samozřejmě najde, třeba když jde o to, dopravit do Rady ČT osoby určitého ražení. To je najednou mezi ANO, komunisty a okamurovci velká shoda. Ale co že se najednou objevuje tak velké pochopení pro utrpení Andreje Babiše pod knutou Bruselu?

Možnou odpovědí je, že Okamura není v opozici rád a vlastně ani náhodou dobrovolně. Andrej Babiš SPD do vlády nevzal. Naděje, že by chtěl okamurovce do příštího vládního týmu někdo z dnešní demokratické opozice, je dost mizivá. Zbývá jim tak jenom Andrej Babiš. Komunisté a sociální demokraté budou rádi, když se do sněmovny vůbec dostanou. Takže hrdý boj proti „elitám“ ano, ale přece jen by nebylo dobré si Babiše nějak moc pohněvat. Zájem země je SPD celkem ukradený. Podstatné je, aby si předseda dostavěl svou tubusovou vilu a mohl pokračovat ve svém vcelku snadném životě. Svým voličům Tomio Okamura nakonec všechno nějak vysvětlí. Ty jeho není problém přesvědčit o čemkoli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]