Proč v Praze prodávají suvenýry s Hitlerem, podivuje se německý velvyslanec. Pohoršení je namístě

Německé velvyslanectví v Praze

Německý velvyslanec v ČR Christoph Israng | FOTO: Německé velvyslanectví v Praze

„Češi za nacistického režimu tolik trpěli. Proč se teď v centru Prahy prodává takový odpad?“ pohoršuje se německý velvyslanec v Praze. Inu, protože na Halloween si část opilých turistů pro zábavu ráda navleče masku Hitlera a je ochotna za ni vydat nemalé peníze, nabízí se cynická odpověď. V diskuzi pod velvyslancovým tweetem, o němž referuje už i BBC, se však opakuje i jiná reakce, která volá po odpovědi.

Tweet, na nějž obratem reagovali čeští politici včetně ministra vnitra, který ujistil, že prodej masek Hitlera a dalších nacistů už prověřuje policie ČR, však někteří řadoví uživatelé komentovali i jednou veskrze falešnou námitkou. Jde o masku, která podobu nacistů karikuje, takže jde o prostředek k jejich zesměšňování, a není na ní tudíž nic špatného, tvrdí.

Tato námitka ovšem nesedí a zastírá poměrně zásadní problém, který tato bezohledná komerce vytváří. Motivem ke koupi totiž sotva bude něčí nutkavá potřeba zparodovat všiváka Hitlera, ale daleko spíš bude vedená touhou pobavit se. A Hitler s Himmlerem nemohou být zdrojem pouhé zábavy, protože jejím vedlejším efektem je banalizace jejich zločinů. „Prodej takových artefaktů je nepřijatelný nejen v centru Prahy a pro členy židovské obce. Souhlasíme s velvyslancem Meronem, že bychom všichni bez ohledu na národnost a víru měli společně bojovat proti šíření extremismu a nenávisti,“ komentovala věc pro deník FORUM 24 Dita Šnajdrová ze Židovské obce v Praze.

 

FB Iriny Slaviny

Prodej „gumového Hitlera“ je dost možná legální. Přesto bude jedině dobře, podaří-li se úřadům prodejce tohoto krajně nevkusného artiklu přimět k jeho stažení co možná nejdříve – ne až po Halloweenu. Totéž platí i o věcech s motivy bolševických vůdců Lenina a Stalina.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner