Zemana jeho okolí vystavovalo jako relikvii. Poznám, že je dezorientovaný a neví, co dělá, říká Stehlíková

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. (ČTK)

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. | FOTO: ČTK

Psychiatrička Džamila Stehlíková je přesvědčena, že v momentě, kdy zveřejnila svůj pohled na zdravotní stav Miloše Zemana, udělala dobře. Podle bývalé ministryně její závěry mohly zachránit prezidentovi život, který ohrožovali jeho spolupracovníci. Svůj pohled na současnou situaci prezentovala v rozhovoru pro DVTV.

Stehlíková je podle svých slov šťastná, že byl Zeman hospitalizován, protože tím se dostal do péče lékařů, v níž měl být již dávno. „Konala jsem svoji povinnost a udělala bych totéž, kdyby se to opakovalo. Stojím si za tím a myslím si, že ta hospitalizace ukázala, že bylo namále,“ říká lékařka.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Podle jejího názoru se jednalo o zanedbávanou péči o skokově zdementnělého pacienta. Jak Stehlíková upozornila, právě senioři v takovém stavu se často stávají obětí svého okolí. Psychiatrička si pokládá otázku, proč byl dementní senior držen svým okolím bez potřebné nemocniční lékařské péče.

„Pan profesor Zavoral (ošetřující lékař prezidenta – pozn. red.) denně trval na hospitalizaci. Pochopitelně, po týdnu v kritickém stavu, když byl dovezen do nemocnice na jednotku intenzivní péče, tak už bylo za pět minut dvanáct,“ říká Stehlíková s tím, že okolí prezidenta vědělo, že se nachází v kritickém stavu.

Důvod, proč na internetu zveřejnila svou zprávu o zdravotním stavu prezidenta, včetně diagnózy, byl podle Stehlíkové jasný. „Vedla mě k tomu obava o zdraví a život pacienta. Byl držen v nedůstojných podmínkách v Lánech,“ řekla lékařka pro DVTV. „Když vidíte ty nehorázné obludné lži, které šíří tiskový mluvčí, jste přesvědčen, že se takto chová okolí pacienta, který je omezen na právech a zneužíván,“ vysvětluje bývalá ministryně pro lidská práva. 

„Je ve veřejném zájmu, aby přestalo zneužívání nemocného seniora skupinou osob, která si uzurpovala právo jednat jeho jménem. Pacient je evidentně dezorientovaný, nekomunikuje a vyžaduje akutní nemocniční péči. Kdybych tak nekonala, celý život bych si vyčítala, že bych možná mohla zavinit úmrtí člověka,“ vysvětluje Stehlíková.

Lékařka by se také chtěla zeptat ošetřujícího lékaře, proč musel být Zeman až do vyhlášení výsledků voleb držen v Lánech. „Proč byl nedůstojně vystavován jako relikvie při své volbě? Letmým pohledem psychiatra vidím, že pacient je dezorientován a nerozumí smyslu úkonu, který provádí,“ upozorňuje Stehlíková, která je přesvědčena, že byl Zeman nástrojem moci v rukou Mynáře a Ovčáčka. „Odepírali mu péči a neustále lhali o jeho zdravotním stavu. Médiím i nejbližšímu okolí,“ říká psychiatrička s pětatřicetiletou praxí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]